Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Cystoskopia

Cystoskopia to jedno z badań  diagnostycznych, które  stosuje się w urologii. Polega na ocenie pęcherza moczowego poprzez wprowadzenie do niego przez cewkę moczową wziernika – cystoskopu. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu.

Wskazania do cystoskopii

Lista wskazań do badania jest bardzo obszerna. Badanie to przeprowadza się w sytuacji stwierdzenia między innymi krwiomoczu,  powtarzających się infekcji dróg moczowych, podejrzenia gruźlicy pęcherza moczowego, podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego, wad wrodzonych cewki moczowej, występowania przetoki moczowej, zakażenia dróg moczowych.
Cystoskopia pęcherza moczowego jest też stosowana do oceny pęcherza po usunięciu zmian rakowych i przy zabiegu usuwania złogów (kamieni) z przewodu moczowego. 

Przebieg badania cystoskopem

Badanie diagnostyczne pęcherza moczowego jest przeprowadzane przez urologa i odbywa się w warunkach sali zabiegowej. Podczas badania lekarz korzysta z urządzenia o nazwie cystoskop. Cystoskop to rodzaj endoskopu, który występuje w dwóch formach:

  • cystoskop giętki,
  • cystoskop sztywny.

Badanie rozpoczyna się od umieszczenia w cewce moczowej specjalnego żelu. Ma on działanie znieczulające oraz poślizgowe. Następnie, po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej, lekarz wprowadza do niej cystoskop. Na czas badania pęcherz wypełnia się wodą lub roztworem soli fizjologicznej, co ułatwia jego zobrazowanie.

Podczas badania pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji. Ma to na celu uzyskanie łatwiejszego dostępu do chorobowo zmienionych miejsc. Jeśli w trakcie cystoskopii lekarz stwierdzi obecność w pęcherzu podejrzanych zmian, w znieczuleniu pobiera wycinki do badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do cystoskopii?

Badanie cystoskopem nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. W przypadku badania przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym wymagane jest, żeby pacjent przed badaniem był na czczo. Jednocześnie w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych lekarz może zlecić pacjentowi przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych na kilka dni przed badaniem. Przed samym badaniem pacjent powinien oddać mocz, w celu opróżnienia pęcherza.

Jakie powikłania mogą się pojawić po badaniu?

Ze względu na swoją specyfikę badanie cystoskopem może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Najczęstszym jest dyskomfort podczas oddawania moczu. Może się również pojawić krew w moczu, co jest wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jeśli powyższe objawy nie ustąpią w ciągu 1 – 2 dni po zabiegu należy udać się do lekarza. Wskazaniem do wizyty u specjalisty po wykonanej cystoskopii jest również gorączka oraz ból brzucha.

Zalecenia po cystoskopii

Ogólnym zaleceniem po badaniu jest zwiększenie podaży płynów. W przypadku wystąpienia podstaw do dodatkowych zaleceń, przekazuje je urolog.