Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Usunięcie macicy laparoskopowo

Histerektomia to operacja usunięcia macicy. Najczęściej stosuje się ją w przebiegu chorób nowotworowych, przy czym wskazaniem do usunięcia macicy może być także wypadanie narządu lub zdiagnozowanie mięśniaków macicy. Histerektomia jest również wskazana w leczeniu endometriozy. Rekomenduje się ją w przypadku, kiedy inne metody leczenia nie przyniosły pożądanych rezultatów i nie złagodziły dolegliwości bólowych, a pacjenta jest w okresie menopauzalnym. Usunięcie macicy można przeprowadzić metodą tradycyjną lub laparoskopowo.

Usunięcie macicy metodą klasyczną wymaga otwarcia powłoki jamy brzusznej. To wiąże się ze znacznie większą ingerencją w ciało niż histerektomia laparoskopowa. Metoda tradycyjna wymaga również dłuższego okresu rekonwalescencji. Zaletą operacji jest możliwość oceny stanu narządu i przydawek, a dzięki temu podjęcia najlepszej z perspektywy zdrowia pacjentki decyzji dotyczącej zakresu histerektomii.

Laparoskopowe usunięcie macicy jako alternatywa dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego

operacja usunięcia macicy laparoskopowoAlternatywą dla metody tradycyjnej jest laparoskopowe usunięcie macicy. Zabieg przeprowadza się przy pomocy niewielkich nacięć zlokalizowanych w okolicach pępka pacjentki. Przez nacięcia wprowadzany jest laparoskop, który pozwala obserwować na monitorze wnętrze jamy brzusznej oraz mikronarzędzia, przy pomocy których odcina się macicę od podtrzymujących ją więzadeł i pochwy lub szyjki. Uwolniona macica jest następnie dzielona na niewielkie kawałki i usuwana z ciała pacjentki. W przypadku niewielkiej macicy kawałki wyjmuje się przez pochwę. W przypadku dużej macicy przez nacięcia wykonane w powłokach brzusznych.

Usunięcie macicy laparoskopowo jest możliwe wówczas, gdy leczenie nie wymaga przeprowadzenia histerektomii radykalnej. Dużą zaletą laparoskopowego usunięcia macicy jest ograniczenie ingerencji w ciało pacjentki do absolutnego minimum, dzięki czemu:

  • zmniejsza się dolegliwości bólowe bezpośrednio po zabiegu,
  • skraca się okres rekonwalescencji,
  • ogranicza się do minimum ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Dla wielu kobiet ważnym aspektem jest również walor estetyczny operacji laparoskopowej, która pozostawia po sobie klika niewielkich blizn.

Histerektomia laparoskopowa i co dalej? Rekonwalescencja i terapia zastępcza

Usunięcie macicy laparoskopowo czy też metoda tradycyjną to dla wielu kobiet duży stres. Pacjentki obawiają się utraty kobiecości, wpływu operacji na intymne aspekty swojego życia, a także przedwczesnej menopauzy i dolegliwości jej towarzyszących.

Jeśli laparoskopowe usunięcie macicy nie obejmowało przydatków, a kobieta była w okresie przedmenopauzalnym żeńskie hormony płciowe są nadal produkowane. Zabieg nie przyspiesza menopauzy i nie powinien wpłynąć na libido pacjentki. Po zabiegu zalecana jest więc wyłącznie rekonwalescencja i odpoczynek. Pacjenta w okresie co najmniej pół roku po usunięciu macicy nie powinna dźwigać ciężarów większych niż 5 kg ani wykonywać ciężkich prac fizycznych. Kobiety aktywnie uprawiające sport powinny w tym czasie dostosować plany treningowe do możliwości swojego organizmu i ograniczyć wzmożony wysiłek fizyczny.

W sytuacji, w której konieczna była histerektomia z usunięciem przydatków pacjentka będzie odczuwała dolegliwości związane z przyspieszoną menopauzą i spadkiem hormonów płciowych. W takim przypadku zalecana jest zastępcza terapia hormonalna, która nie tylko poprawia libido, ale przede wszystkim pozwala ograniczyć negatywny wpływ przedwczesnej menopauzy na zdrowie kobiety. Terapii zastępczej nie stosuje się w przypadku pacjentek po okresie klimakterium.