Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Prostatektomia metodą laparoskopową

Operacja prostaty laparoskopowo

Wskazaniem do przeprowadzenia prostatektomii metodą laparoskopową jest nowotwór prostaty ograniczony do narządu lub zaawansowany miejscowo, ale bez przerzutów do kośćca oraz narządów miękkich. Radykalna prostatektomia laparoskopowa pozwala na usunięcie całego gruczołu stercza, a w uzasadnionych medycznie przypadkach także węzłów chłonnych przy jednoczesnym ograniczeniu ingerencji w ciało pacjenta do minimum.

Jak przebiega operacja metodą laparoskopową?

Operacja laparoskopowa polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta optyki oraz bardzo precyzyjnych narzędzi chirurgicznych. Narzędzia są wprowadzane przez niewielkie nacięcia wykonane na powłokach brzusznych, tuż poniżej pępka. Przestrzeń roboczą wypełnia się dwutlenkiem węgla, który jest wprowadzany do organizmu pod ciśnieniem. Sztuczna odma zapewnia miejsce dla narzędzi i zmniejsza krwawienie w tracie operacji. Jej zadaniem jest również zapewnienie optymalnych warunków do pracy systemu optycznego, dzięki  któremu chirurg nawiguje w ciele pacjenta i może bezpiecznie realizować kolejne etapy zabiegu.

Usunięcie gruczołu krokowego rozpoczną się od wypreparowania jego przedniej powierzchni  i uwolnienia go do powięzi miedniczej. Następnie prostata odcinana jest od szyi pęcherza moczowego. Na kolejnym etapie zabiegu chirurg preparuje jak najdłuższy odcinek cewki moczowej, który jest później wykorzystany do połączenia z pęcherzem. Chirurg preparuje również pęcherzyki nasienne i dystalne końce nasieniowodów, które zostają odcięte i skoagulowane.

Zabieg, podobnie jak prostatektomia tradycyjna trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin.

Prostatektomia radykalna metodą laparoskopową: Korzyści dla pacjenta

Zabiegi laparoskopowe są rekomendowane przez lekarzy ze względu na możliwość ograniczenia ingerencji w ciało pacjenta, a jednocześnie powikłań pooperacyjnych do minimum. Ich dużą zaletą jest krótszy okres rekonwalescencji oraz mniejszy ból odczuwany przez pacjenta bezpośrednio po operacji.