Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Tomografia komputerowa miednicy małej

Tomografia komputerowa miednicy małej należy do badań radiologicznych, wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Pozwala na ocenę struktur anatomicznych. Badanie często jest wykonywane po podaniu środka kontrastującego (cieniującego), co pomaga dokładniej zobrazować badany obszar. Tomografia komputerowa nerek umożliwia zobrazowanie zwapnienia w nerkach, złogów oraz świeżych krwiaków, pomaga wykryć małe zmiany lite i torbielowate.

Badanie TK charakteryzuje się dużą dokładnością, wykonywane jest na podstawie skierowania i za zgodą Pacjenta. Jeśli tomografia komputerowa będzie przeprowadzona z kontrastem, Pacjent przed badaniem otrzyma skierowanie na sprawdzenie poziomu kreatyniny.

Wskazania:

  • podejrzenia oraz ocena przebiegu procesów nowotworowych,
  • powiększone węzły chłonne miednicze,
  • ocena rozległości przerzutów nowotworowych narządów rodnych na narządy sąsiednie,
  • profilaktyka po chorobie nowotworowej – kontrola.

Jak przygotować się do badania:

  • w dniu badania Pacjent powinien być na czczo.
  • jeśli badanie będzie wykonywane z kontrastem Pacjent przed badaniem otrzyma skierowanie na badanie poziomu kreatyniny – badanie oceniające stan czynnościowy nerek.

Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Tomografii Komputerowej. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.