Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Terapia manualna

Terapia manualna to działanie terapeutyczne, które poprzez przywrócenie odpowiedniej struktury tkankom ma za zadanie ułatwić im pełnienie swojej fizjologicznej funkcji. Powięź ma zdolność do adaptacji do warunków w jakich funkcjonuje. Często są to złe warunki pracy, brak odpowiedniego ruchu, otyłość, praca wymagająca utrzymywania przez dłuższy czas jednej pozycji (siedzenie, pochylenie), niepoprawnie wykonywane ćwiczenia.

Terapia manualna to ogólne określenie dla zestawu metod i technik zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (stawów, mięśni, powięzi, więzadeł), poprzez zastosowanie różnego rodzaju specjalistycznych i bezinwazyjnych metod, jest kompleksowym rozwiązaniem, które daje wyraźne efekty zdrowotne – w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narządu ruchu, układu nerwowego czy kręgosłupa.

Nasze ciało zatem adaptując się od warunków funkcjonowania, dopasowuje się często kształtem do długo utrzymywanej pozycji, zniekształcając tym postawę. Nasz system powięziowy reaguje na nadmierne i odmienne od fizjologicznych sposoby eksploatacji wytwarzając zagęszczenia. Dlatego ważne jest stosowanie różnych technik terapii manualnej, aby wspomóc fizjologiczną pracę powięzi.

Zalety terapii manualnej

Terapia manualna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ból i ograniczenie ruchu w stawie. Dotyczy to zarówno kontuzji sportowych, jak i dolegliwości charakterystycznych dla stanów pooperacyjnych. Terapia manualna jest również nieoceniona w rehabilitacji ortopedycznej.

Jedną z podstawowych zalet terapii manualnej jest możliwość opracowania indywidualnego planu leczenia, który uwzględnia charakterystykę schorzenia oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Wśród pozostałych zalet terapii manualnej wskazać należy:

  • redukcję dolegliwości bólowych,
  • większą mobilność stawów i większy zakres ruchu,
  • poprawę elastyczności i ruchomości tkanek,
  • zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich,
  • redukcję napięcia mięśni.

Metody leczenia w terapii manualnej

Terapia manualna oferuje szeroki wachlarz metod pracy z ciałem. Terapeuta dobiera metody leczenia zależnie od zgłaszanego przez Pacjenta problemu. Może to być: masaż, stretching, manipulacje i mobilizacje stawowe, terapia punktów spustowych, neuromobilizacja lub mobilizacja tkanek miękkich.

Jak przebiega terapia manualna?

Nie istnieje jeden uniwersalny wzorzec prowadzenia terapii manualnej. Wizyta w gabinecie terapeuty może wyglądać nieco inaczej u różnych pacjentów. Wspólnym mianownikiem jest w tym przypadku wywiad i badanie wstępne, którego celem jest rozpoznanie problemu i zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniego typu leczenia.

Zazwyczaj fizjoterapeuta pracuje z pacjentem leżącym na leżance. Podczas pracy z tkankami miękkimi, terapeuta stosuje nacisk na ciało, aby rozluźnić mięśnie i złagodzić ból. W ramach terapii manualnej stosuje się także techniki mobilizacji lub manipulacji, które polegają na wykonywaniu ruchów o zróżnicowanej prędkości i zakresie. Celem tych działań jest rozluźnienie napiętych tkanek w obszarze stawów, zmniejszenie bólu oraz zwiększenie ich elastyczności.

Terapia manualna Katowice

Terapia manualna stanowi jeden z elementów oferty Śląskiego Centrum Urologii „Urovita”. Współpracujemy w tym zakresie z grupą wysoko wyspecjalizowanych i doświadczonych terapeutów, których zadaniem jest odpowiadać na indywidualne potrzeby Pacjentów. Z naszej oferty korzystają zarówno Pacjenci z Katowic, jak i całego województwa. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.