Terapia manualna to działanie terapeutyczne, które poprzez przywrócenie odpowiedniej struktury tkankom ma za zadanie ułatwić im pełnienie swojej fizjologicznej funkcji. Powięź ma zdolność do adaptacji do warunków w jakich funkcjonuje. Często są to złe warunki pracy, brak odpowiedniego ruchu, otyłość, praca wymagająca utrzymywania przez dłuższy czas jednej pozycji (siedzenie, pochylenie), niepoprawnie wykonywane ćwiczenia.
Terapia manualna to ogólne określenie dla zestawu metod i technik zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (stawów, mięśni, powięzi, więzadeł), poprzez zastosowanie różnego rodzaju specjalistycznych i bezinwazyjnych metod, jest kompleksowym rozwiązaniem, które daje wyraźne efekty zdrowotne – w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narządu ruchu, układu nerwowego czy kręgosłupa.
Nasze ciało zatem adaptując się od warunków funkcjonowania, dopasowuje się często kształtem do długo utrzymywanej pozycji, zniekształcając tym postawę. Nasz system powięziowy reaguje na nadmierne i odmienne od fizjologicznych sposoby eksploatacji wytwarzając zagęszczenia. Dlatego ważne jest stosowanie różnych technik terapii manualnej, aby wspomóc fizjologiczną pracę powięzi.