Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź ja obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Nowotwory moczowodu i miedniczki

Nowotwór moczowodu i nowotwór miedniczki nerkowej najczęściej jest pochodzenia urothelialnego czyli z nabłonka dróg moczowych takiego samego jak w pęcherzu. Nowotwór ten jest natomiast trudniejszy do rozpoznania ze względu na bardziej skryty przebieg i ukryte objawy.

  • Objawy: najczęstszym objawem jest krwiomocz. Często tez występują bóle w okolicy lędźwiowej również z objawami kolki nerkowej. Rozpoznanie opiera się na różnicowaniu tej choroby z kamicą moczową , nowotworami nerek, pęcherza.
  • Diagnostyka: w diagnostyce stosuje się urografie, tomografie komputerową, cystoskopię która wykazuje wówczas krwawienie z ujścia moczowodu oraz ureteroskopię czyli wziernikowanie moczowodu co często umożliwia pobranie próbek do badania histopatologicznego.
  • Leczenie: leczenie tego nowotworu jest chirurgiczne. Klasyczna jest operacja usunięcia nerki wraz z moczowodu i rozeta pęcherza. Coraz częściej stosuje się operacje plastyczne pozwalające zaoszczędzić nerkę, ale jest to uzależnione od wielkości i lokalizacji nowotworu.