Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Nowotwory moczowodu i miedniczki

Nowotwór moczowodu i nowotwór miedniczki nerkowej najczęściej jest pochodzenia urothelialnego czyli z nabłonka dróg moczowych takiego samego jak w pęcherzu. Nowotwór ten jest natomiast trudniejszy do rozpoznania ze względu na bardziej skryty przebieg i ukryte objawy.

  • Objawy: najczęstszym objawem jest krwiomocz. Często tez występują bóle w okolicy lędźwiowej również z objawami kolki nerkowej. Rozpoznanie opiera się na różnicowaniu tej choroby z kamicą moczową , nowotworami nerek, pęcherza.
  • Diagnostyka: w diagnostyce stosuje się urografie, tomografie komputerową, cystoskopię która wykazuje wówczas krwawienie z ujścia moczowodu oraz ureteroskopię czyli wziernikowanie moczowodu co często umożliwia pobranie próbek do badania histopatologicznego.
  • Leczenie: leczenie tego nowotworu jest chirurgiczne. Klasyczna jest operacja usunięcia nerki wraz z moczowodu i rozeta pęcherza. Coraz częściej stosuje się operacje plastyczne pozwalające zaoszczędzić nerkę, ale jest to uzależnione od wielkości i lokalizacji nowotworu.

Nowotwór moczowodu i nowotwór miedniczki nerkowej

Jak wspomniano na początku zdecydowana większość nowotworów miedniczki i moczowodu wywodzi się z nabłonka przejściowego zwanego urothelium powlekającego drogi moczowe. Jest to tak zwany rak przejściowokomórkowy, który może rozwinąć się w kliku miejscach równocześnie, zarówno w miedniczce nerkowej, moczowodzie oraz w pęcherzu moczowym, czyli w każdym miejscu, w którym występuje nabłonek przejściowy.

Nowotwory górnych dróg moczowych występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najwięcej zachorowań notuje się wśród mężczyzn między 50 a 60 rokiem życia.

Leczenie nowotworu moczowodu

Nowotwory układu moczowego stwarzają największe trudności diagnostyczne i często rozpoznawane są dopiero już w zaawansowanym okresie choroby. Przyczyna późnego rozpoznawania nowotworu wiąże się najczęściej z bezobjawowym przebiegiem choroby we wczesnych stadiach jej zaawansowania. Ponadto wczesne objawy rozwoju guza często mylone są z objawami zapalenia układu moczowego. Dlatego niezmiernie ważna jest prawidłowo wykonana diagnostyka onkologiczna.

Obecnie nie ma pewnego sposobu, aby zapobiec rozwojowi raka moczowodu. Można jedynie zminimalizować ryzyko powstania nowotworu poprzez wdrożenie odpowiednich zachowań do życia codziennego. Negatywny wpływ nikotyny na występowanie raka powoduje, że niepalenie papierosów zdaje się być najlepszą profilaktyką. Ponadto minimalizacja kontaktu z zawodowymi czynnikami ryzyka jak na przykład barwniki ma istotny wpływ na zmniejszenie częstości zachorowań.

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl