Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Uretroskopia

Uretroskopia to wziernikowanie cewki moczowej.  Badanie pozwala na zdiagnozowanie lub ocenę dróg moczowych, ich zwężenia lub zmian, infekcji dróg moczowych lub podejrzeń istnienia patologii nowotworowych. Zabieg diagnostyczny najczęściej wykonywany jest u mężczyzn.

Uretroskopia: Co powinieneś wiedzieć o badaniu?

Układ moczowy odpowiada za produkcję i wydalanie moczu oraz utrzymanie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Cewka stanowi ostatni element układu, przez który mocz jest wydalany z organizmu. Przy podejrzeniu choroby cewki moczowej Pacjent wymaga diagnostyki. Jej celem jest stwierdzenie, na którym odcinku układu toczy się choroba. Jednym z badań diagnostycznych jest uretroskopia.

Jak przebiega zabieg uretroskopii?

Ureteroskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji cewki moczowej i podania specjalnego żelu, którego celem jest znieczulenie badanego narządu i zapewnienie odpowiedniego poślizgu instrumentu. Następnie lekarz wprowadza do cewki cystoskop, który umożliwia dokładne jej obejrzenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.

Jak przygotować się do ureteroskopii?

Wziernikowanie cewki moczowej nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut, a po jego zakończeniu Pacjent może wrócić do domu.

Wskazania do badania

Lista wskazań do badania jest bardzo długa. Podstawowym wskazaniem są problemy z oddawaniem moczu. Wziernikowanie zalecane jest w przypadku Pacjentów, którzy odczuwają nagłe parcie na mocz oraz osób, które oddają mocz zacznie częściej niż dotychczas.

Kolejnym wskazaniem do wziernikowania jest problem z oddawaniem moczu w ogóle lub oddawanie dużych ilości moczu w nocy, także przez sen. Krwiomocz oraz nawracające infekcje dróg moczowych, ciągłe pieczenie i dolegliwości bólowe także wymagają diagnostyki. Również podejrzenie guza, zwężenia cewki moczowej lub też obecności ciała obcego w cewce moczowej jest wskazaniem do wykonania badania wziernikowania cewki moczowej.