Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Rak pęcherza moczowego

rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego dotyczy 3 – 4 razy częściej mężczyzn niż kobiet i może występować w każdym wieku lecz najczęściej dotyczy mężczyzn po 50 roku życia. Choroba ta występuje znacznie częściej u palaczy tytoniu oraz u osób narażonych zawodowo na czynniki rakotwórcze. Nowotwory te stanowią zróżnicowaną grupę histopatologiczną o rożnym potencjale złośliwości. 90% przypadków guzów pęcherza moczowego stanowią raki z nabłonka pęcherza i dróg moczowych. Skuteczne leczenie nowotworu pęcherza moczowego jest możliwe. Procedurę leczenia określa się indywidualnie, w zależności od budowy histopatologicznej, stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. 

Skąd się bierze rak pęcherza?

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu, w szczególności papierosów. Ryzyko wystąpienia guza mogą zwiększać również niektóre substancje chemiczne. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy przemysłu skórzanego, gumowego, tekstylnego, metalowego i naftowego. Warto pamiętać o tym, że czynniki chorobotwórcze mogą zadziałać z opóźnieniem, a choroba nowotworowa może być konsekwencją wcześniejszego palenia tytoniu lub wykonywania pracy w warunkach szkodliwych.

Rak pęcherza moczowego – objawy, diagnostyka, leczenie

  • Objawy: objawem najczęściej występującym w przypadku raka pęcherza jest krwawienie z moczem (tzw. krwiomocz), często o znacznym nasileniu i niebolesny. Inne objawy są niecharakterystyczne i związane są z rożnego rodzajami zaburzeniami w oddawaniu moczu. Objaw ten, gdy występuje z niewielkim nasileniem jest niestety często lekceważony co może prowadzić do opóźnionego rozpoznania raka będącego już w znacznym stopniu zaawansowania.

Objawy raka pęcherza moczowego są bardzo podobne do tych, na które skarżą się pacjenci chorujący na zapalenie pęcherza moczowego. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości takich, jak: bóle podbrzusza, trudności przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz czy obecność krwi w moczu. Wcześnie wykryty guz pęcherza moczowego jest uleczalny, a jego wczesne wykrycie gwarantują regularne konsultacje z urologiem.

  • Diagnostyka: rozpoznanie raka pęcherza polega na w miarę wczesnym wykonaniu badań takich jak badanie ultrasonograficzne pęcherza oraz głównie na wykonaniu wziernikowania pęcherza, czyli cystoskopii z ewentualnym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W dalszym etapie badania  powinno się wykonać  trójfazową tomografię komputerową.
  • Leczenie: leczenie nowotworu pęcherza moczowego uzależnione jest od stadium zaawansowania klinicznego i złośliwości histologicznego guza. W pierwszej kolejności wykonuje się przezpęcherzową elektroresekcję guza co pozwala określić dokładnie jego parametry złośliwości i stopień zaawansowania. W dalszej kolejności szczególnie w przypadku nawrotów stosuje się immunoterapię ze specjalnie spreparowanej szczepionki p-gruźliczej (BCG) lub chemioterapię. W zaawansowanych przypadkach gdy rak pęcherza wykazuje naciekanie błony mięśniowej i znaczną złośliwość najwłaściwszym postępowaniem jest wykonanie całkowitego usunięcia pęcherza (radykalnej cystektomii) z koniecznością odprowadzenia moczu poprzez urostomię.

Leczenie nowotworu pęcherza moczowego wykazuje wysoką skuteczność w przypadku wczesnego wykrycia choroby. Dlatego pacjentów z grupy ryzyka zachęcamy do regularnego poddawania się badaniom kontrolnym.

Rak pęcherza – wizyty kontrolne

Rak pęcherza moczowego jest schorzeniem charakteryzującym się wysoką tendencją nawrotów i postępowania. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie urologicznym są podstawą profilaktyki. Przez pierwsze dwa lata od zakończonego leczenia pacjent powinien odwiedzać swojego urologa raz na 3 miesiące. W kolejnych latach raz na 6 miesięcy. Badanie kontrolne polega głównie na wykonaniu kontrolnej cystoskopii czyli wziernikowania pęcherza.

Pacjentom, którzy chcą uniknąć nawrotu choroby zaleca się niepalenie tytoniu, kontrolowanie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej diety oraz aktywność fizyczną.

Guz pęcherza moczowego – leczenie w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Poradnie Urologiczne „Urovita” specjalizują się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń onkologicznych układu moczowego, takich jak rak pęcherza czy guz pęcherza moczowego. Naszym Pacjentom oferujemy również specjalistyczne wsparcie w zakresie diagnozowania i leczenia innych zmian nowotworowych takich jak rak nerki czy rak prostaty. Prowadzimy leczenie nowotworu pęcherza moczowego w każdym stadium rozwoju choroby, zapewniając naszym Pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl