Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź ja obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Rak pęcherza moczowego

rak pęcherza moczowegoRak pęcherza moczowego dotyczy 3 – 4 razy częściej mężczyzn niż kobiet i może występować w każdym wieku lecz najczęściej dotyczy mężczyzn po 50 roku życia. Choroba ta występuje znacznie częściej u palaczy tytoniu oraz u osób narażonych zawodowo na czynniki rakotwórcze. Nowotwory te stanowią zróżnicowaną grupę histopatologiczną o rożnym potencjale złośliwości. 90% przypadków guzów pęcherza moczowego stanowią raki z nabłonka pęcherza i dróg moczowych.

Skąd się bierze rak pęcherza?

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu, w szczególności papierosów. Ryzyko wystąpienia guza mogą zwiększać również niektóre substancje chemiczne. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy przemysłu skórzanego, gumowego, tekstylnego, metalowego i naftowego. Warto pamiętać o tym, że czynniki chorobotwórcze mogą zadziałać z opóźnieniem, a choroba nowotworowa może być konsekwencją wcześniejszego palenia tytoniu lub wykonywania pracy w warunkach szkodliwych.

Rak pęcherza moczowego – objawy, diagnostyka, leczenie

  • Objawy: objawem najczęściej występującym w przypadku raka pęcherza jest krwawienie z moczem (tzw. krwiomocz), często o znacznym nasileniu i niebolesne. Inne objawy są niecharakterystyczne i związane są z rożnego rodzajami zaburzeniami w oddawaniu moczu. Objaw ten gdy występuje z niewielkim nasileniem jest niestety często lekceważony co może prowadzić do opóźnionego rozpoznania raka będącego już w znacznym stopniom zaawansowania.

Objawy raka pęcherza moczowego są bardzo podobne do tych, na które skarzą się pacjenci chorujący na zapalenie pęcherza moczowego. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości takich, jak: bóle podbrzusza, trudności przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz czy obecność krwi w moczu. Wcześnie wykryty guz pęcherza moczowego jest uleczalny, a jego wczesne wykrycie gwarantują regularne konsultacje z urologiem.

  • Diagnostyka: rozpoznanie raka pęcherza polega na w miarę wczesnym wykonaniu badań obrazowych takich jak trójfazowa tomografia komputerowa, a głównie na wykonaniu wziernikowania pęcherza z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badanie USG w przypadkach nowotworu pęcherza jest nieco mniej przydatne.
  • Leczenie: leczenie raka pęcherza moczowego uzależnione jest od stadium zaawansowania klinicznego i złośliwości histologicznego guza. W pierwszej kolejności wykonuje się elektroresekcję guza w pęcherzu co pozwala określić dokładnie jego parametry złośliwości i zaawansowania. W dalszej kolejności można zastosować immunoterapię ze specjalnie spreparowanej szczepionki p-gruźliczej (BCG) lub chemioterapię. W zaawansowanych przypadkach gdy rak pęcherza wykazuje naciekanie błony mięśniowej i znaczną złośliwość wskazane jest wykonanie całkowitego usunięcia pęcherza (radykalnej cystektomii) często z koniecznością odprowadzenia moczu poprzez urostomię.

Rak pęcherza – wizyty kontrolne

Rak pęcherza moczowego jest schorzeniem charakteryzującym się wysoką tendencją nawrotów i postępowania. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie urologicznym są podstawą profilaktyki. Przez pierwsze dwa lata od zakończonego leczenia pacjent powinien odwiedzać swojego urologa raz na 3 miesiące. W kolejnych latach raz na 6 miesięcy.

Pacjentom, którzy chcą uniknąć nawrotu choroby zaleca się niepalenie tytoniu, kontrolowanie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej diety oraz aktywność fizyczną.

Guz pęcherza moczowego – leczenie w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Poradnie urologiczne „Urovita” specjalizują się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń onkologicznych układu moczowego, takich jak rak pęcherza czy guz pęcherza moczowego. Naszym Pacjentom oferujemy również specjalistyczne wsparcie w zakresie diagnozowania i leczenia innych zmian nowotworowych takich jak rak nerki czy rak prostaty.