Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej - leczenieZapalenie pęcherza moczowego najczęściej powstaje na skutek infekcji bakteryjnej. Bakterie, takie jak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec, migrują do cewki moczowej, namnażają się, powodując zapalenie. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet w okresie ciąży. Częstotliwość zakażeń wzrasta również wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wynika to z anatomii – cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza, co sprzyja rozwijaniu się zapalenia pęcherza moczowego. Zapalenie pęcherza jest często utożsamiane z zapaleniem cewki moczowej. Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej wywołany przez zakażenie różnymi drobnoustrojami.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego:

  • podwyższona temperatura,
  • ból podbrzusza,
  • trudności przy oddawaniu moczu,
  • pieczenie cewki moczowej,
  • uczucie parcia na mocz,
  • obecność krwi w moczu.

Zapalenie cewki moczowej może natomiast przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że w przypadku 70% kobiet i 50% mężczyzn dolegliwość wywołana chlamydiami nie daje żadnych objawów. Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej zwykle przebiega z wyraźnymi objawami.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Jeżeli występują powyższe objawy należy skontaktować się z lekarzem. Domowa kuracja może tylko uśpić chorobę, która może być objawem poważniejszego problemu toczącego się w drogach moczowych. Bakterie wędrujące do pęcherza mogą przedostać się dalej do nerek, w wyniku czego pozornie niegroźne zapalenie pęcherza moczowego może nieść za sobą poważne dla naszego zdrowia konsekwencje w postaci zapalenia nerek. Na podstawie badań ogólnych moczu lekarz zleca odpowiednią terapię – najczęściej są to leki przeciwzapalne lub antybiotyki. Jeżeli objawy nie ustępują pomimo leczenia, lekarz może również poszerzyć diagnostykę.

Zapalenie pęcherza moczowego – diagnostyka

Zapalenie pęcherza moczowego jest dolegliwością utożsamianą przez większość pacjentów wyłącznie z okresowym dyskomfortem, spowodowanym uczuciem parcia na pęcherz moczowy oraz częstymi wizytami w toalecie. Taka renoma nie sprzyja konsultowania zapalenia pęcherza moczowego ze specjalistą, zwłaszcza kiedy w aptekach bez recepty dostępne są liczne środki farmakologiczne wspierające pacjenta w walce z chorobą. Tymczasem zapalenie pęcherza moczowego jest dolegliwością jak najbardziej kwalifikującą się do konsultacji z urologiem, który pomoże nie tylko w prawidłowym zdiagnozowaniu przyczyny problemu, ale przede wszystkim w jego skutecznym leczeniu.

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny dotykający kanał, przez który mocz jest wydalany z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała. Zapalenie cewki moczowej dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć częściej diagnozowane jest u kobiet ze względu na krótszą cewkę moczową, co ułatwia dostęp patogenów.

Objawy zapalenia cewki moczowej obejmują pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, częstomocz, a czasem także nietypowy wyciek z cewki moczowej. U kobiet mogą pojawić się również bóle w dolnej części brzucha. Diagnoza zazwyczaj opiera się na badaniu moczu, które może wykazać obecność bakterii lub innych patogenów, a także na wywiadzie medycznym.

Leczenie zapalenia cewki moczowej zależy od jego przyczyny. W przypadku infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotykoterapię. Profilaktyka tego schorzenia obejmuje praktyki higieniczne, unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz regularne opróżnianie pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Centrum Urologiczne „Urovita” specjalizuje się w pomocy pacjentom borykającym się z zapaleniem pęcherza moczowego, w w szczególności z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego zachęcamy do wizyty w naszym Centrum Urologicznym. Nasi specjaliści dysponują szeroką wiedzą, bogatym doświadczeniem oraz dostępem do nowoczesnej aparatury diagnostycznej, dzięki czemu w krótkim czasie są wstanie postawić trafną diagnozę i zaordynować odpowiedni tryb leczenia oraz profilaktykę. Oferujemy również profesjonalne wsparcie pacjentom borykającym się z zapaleniem cewki moczowej. W zdecydowanej większości przypadków objawy zapalenia cewki moczowej ustępują samoczynnie, co nie jest jednoznaczne z wyleczeniem. Dlatego jeśli podejrzewamy zapalenie cewki moczowej niezbędna jest konsultacja z urologiem.