Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy: Objawy, leczenie, rokowania

Rak endometrium (rak trzonu macicy) to najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny, a zarazem czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie endometrium pozwala na skuteczne leczenie, co plasuje raka błony śluzowej trzonu macicy na odległej pozycji wśród przyczyn umieralności kobiet. Niemniej jednak, w ostatnich latach eksperci obserwują tendencję wzrostową w zakresie liczby zachorowań na raka endometrium w Polsce. Z tego względu pacjentkom zaleca się regularne poddawanie się badaniom kontrolnym i pozostawanie pod stałą opieką lekarzy ginekologów.

Rak endometrium: Skąd się bierze?

brzoskwiniowa wstążkaRak trzony macicy występuje przede wszystkim po menopauzie. Odsetek pacjentek, u których choroba została zdiagnozowana przed klimakterium wynosi zaledwie 25%. Największy wpływ na rozwój raka endometrium wywiera jego długotrwałe pobudzenie przez estrogeny, szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.
Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • otyłość między 50 a 59 rokiem życia,
  • brak potomstwa i niepłodność,
  • stosowanie leków o działaniu agonistycznym wobec receptora estrogenowego,
  • pierwsza miesiączka we wczesnym wieku,
  • ostatnia miesiączka w późnym wieku,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • obciążenia genetyczne (rodzinne),
  • zespół Lyncha.

Jakie są objawy raka trzonu macicy?

Głównym objawem raka trzonu macicy są upławy, plamienia i krwawienia. U kobiet przed menopauzą przyjmują postać nieregularnych i obfitych ropnych upławów, plamień i krwawień. W przypadku kobiet po menopauzie niepokojącym symptomem są krwawienia występujące od 6 miesięcy do kilku lat po ustąpieniu miesiączki.
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż krwawienie po ustąpieniu miesiączki nie musi w sposób jednoznaczny wskazywać na zmiany nowotworowe. Powodem może być także patologiczny rozrost endometrium. W tym przypadku również zalecane jest odpowiednie leczenie, którego celem jest zminimalizowanie dolegliwości bólowych i ryzyka wystąpienia powikłań.

W przypadku zaawansowanej choroby pacjentki skarżą się na bóle w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowej. Towarzyszą im krwisto podbarwione upławy. Szereg pacjentek, u których zdiagnozowano raka endometrium odczuwały również uczucie pełności w miednicy. Uczucie pełności wynika z powiększenia się narządu oraz szerzenia się raka poza jego zakres.

Rak trzonu macicy: Leczenie

O kierunku podejmowanych działań terapeutycznych decyduje przede wszystkim stopień zaawansowania choroby i jej typ. W 90% w leczeniu raka trzonu macicy stosuje się metody chirurgiczne, radioterapię i brachyterapię oraz leczenie skojarzone.

Leczenie chirurgiczne jest metodą podstawową. Polega na całkowitym wycięciu macicy wraz z przydatkami. W przypadku, kiedy zmiany występują także poza macicą celem zabiegu jest próba całkowitej cytoredukcji. Elementem postępowania uzupełniającego w wielu przypadkach może być radioterapia. Radioterapia może również stanowić samodzielną metodę leczenia. W przypadku rozsiewu choroby w jamie brzusznej niezbędna jest chemioterapia. W terapii stosuje się chemioterapię składającą się z karboplatyny oraz paklitakselu. Chemioterapia jest również stosowana w przypadku nawrotu choroby.

Rokowania u pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem endometrium są dość dobre. Zależą głownie od stopnia zaawansowania choroby oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.
Wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szanse na trwałe wyleczenie, pozwala również na zastosowanie mniej obciążającej terapii i przekłada się lepsze rokowania.

 

POSIADDAMY PROGRAM LEKOWY – LECZENIE CHORYCH NA RAKA ENDOMETRIUM