Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rak nerki

Rak nerki – czynniki ryzyka

Rak nerek, guzy na nerkach - Leczenie nowotworu nerkiWśród podstawowych czynników zwiększających ryzyko zachorowania pacjenta na raka nerki lub nerek wskazuje się:

  • wiek pacjenta – ryzyko zachorowania na raka nerki rośnie wraz z wiekiem, a najwyższą zachorowalność odnotowuje się w grupie sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków;
  • palenie tytoniu – powszechnie uważa się, że palenie tytoniu sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych, w tym choroby nowotworowej układu moczowego,
  • otyłość – zaburzenia metaboliczne związane z otyłością predysponują pacjentów do zachorowania na raka nerki.

Wśród czynników ryzyka wymienia się również nadciśnienie tętnicze, czynniki środowiskowe, przewlekłą chorobę nerek oraz czynniki genetyczne. Te ostanie odpowiadają za od 2 do 5% zachorowań. To wszystko sprawia, że guz nerki jest schorzeniem coraz częściej diagnozowanym wśród Pacjentów. Warto przy tym pamiętać, że nie każda zmiana (tj. nie każdy guz nerki) musi być zmianą nowotworową. Jednocześnie odpowiednio wcześnie wykryty i zdiagnozowany rak nerki zapewnia bardzo dobre rokowania dla Pacjenta. Dlatego osoby będące w grupie ryzyka wystąpienia raka nerek powinny się regularnie poddawać badaniom profilaktycznym. Guzy na nerkach diagnozuje się także u pacjentów spoza grupy ryzyka. Jak już wspomnieliśmy, ich obecność nie musi oznaczać choroby nowotworowej. Niemniej jednak, Pacjenci doświadczający m.in. bólu w okolicach lędźwiowych kręgosłupa powinni kontrolnie wykonać badanie diagnostyczne USG.

 

Rak nerek – objawy, diagnostyka, leczenie

  • Objawy: występują późno, a klasyczna to tzw. trójca objawów: ból okolic lędźwiowej, krwiopochodnych i wyczuwalny palpacyjnie guz brzucha, występują w nowotworze o znacznym zaawansowaniu. Większość raków nerki rozpoznawana jest obecnie przypadkowo podczas badania USG lub tomografii komputerowych wykonywanych z innych przyczyn.
  • Diagnostyka: obecnie podstawowym badaniem potrzebnym do rozpoznania jest badanie USG nerek, a do leczenia konieczne jest wykonanie badań obrazowych ( tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) badania RTG klatki piersiowej i innych badań morfologicznych, biochemicznych i posiew moczu. Może też być wskazane wykonanie scyntygrafii kości i badania obrazowego mózgu. Konieczna jest też ocena funkcjonowania nerek gdyż po leczeniu może ona ulec pogorszeniu.
  • Leczenie: leczeniem raka nerki jest zabieg operacyjny. Jego zakres zależny od stopnia zaawansowania. Przy mało zaawansowanym guzie można wykonać operacje polegającą tylko na usunięciu w granicach zdrowych samego guza nowotworowego, natomiast przy większych rozmiarach guza i/lub naciskaniu na szypułę konieczne jest wykonanie radykalnego usunięcia nerki. Znacznym problemem jest leczenie chorych z obustronnymi guzami nowotworowymi nerek. Często po leczeniu operacyjnym wymagają oni leczenia nerkozastępczego. U chorych zdyskwalifikowanych z leczenia operacyjnego lub z rozsianym procesem nowotworowym stosuje się terapie celowaną molekularnie oraz immunoterapię.

Leczenie nowotworu nerki jest uzależnione od typu i stadium zaawansowania choroby. Najlepsze rezultaty leczenie raka nerki przynosi w przypadku, kiedy choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana. Dlatego pacjentom z tzw. grupy ryzyka polecamy regularne badania kontrolne. Wcześnie wykryty guz nerki może zostać skutecznie usunięty, dając Pacjentowi szansę na powrót do pełni zdrowia. 

Rak nerek – leczenie w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Pacjentów urologicznych z podejrzeniem choroby nowotworowej nerek oraz ze zdiagnozowanym rakiem nerki zapraszamy do Poradni Urologicznej „Urovita”. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę specjalistyczną – od etapu diagnozy, po zabiegi urologiczne przeprowadzane z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.  

Leczenie nowotworu nerki to jedna z naszych specjalności. Dysponujemy Zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z ogromnym doświadczeniem. Ich wiedza i zaangażowanie umożliwia nam skuteczne leczenie raka nerki oraz spowalnianie rozwoju choroby. Nowotwór nerki jest chorobą uleczalną, dlatego warto od razu zgłosić się do rekomendowanego ośrodka medycznego, gdzie diagnostyka, terapia i leczenie prowadzone są kompleksowo z uwzględnieniem pełnej historii choroby.  

Zobacz również: NEFREKTOMIA, Laparoskopowe usunięcie nerki

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl