Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Rak nerki

Rak nerki – czynniki ryzyka

rak nerkiWśród podstawowych czynników zwiększających ryzyko zachorowania pacjenta na raka nerki lub nerek wskazuje się:

  • wiek pacjenta – ryzyko zachorowania na raka nerki rośnie wraz z wiekiem, a najwyższą zachorowalność odnotowuje się w grupie sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków;
  • palenie tytoniu – powszechnie uważa się, że palenie tytoniu sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych, w tym choroby nowotworowej układu moczowego,
  • otyłość – zaburzenia metaboliczne związane z otyłością predysponują pacjentów do zachorowania na raka nerki.

Wśród czynników ryzyka wymienia się również nadciśnienie tętnicze, czynniki środowiskowe, przewlekłą chorobę nerek oraz czynniki genetyczne. Te ostanie odpowiadają za od 2 do 5% zachorowań.

 

Rak nerek – objawy, diagnostyka, leczenie

  • Objawy: występują późno, a klasyczna to tzw. trójca objawów: ból okolic lędźwiowej, krwiopochodnych i wyczuwalny palpacyjnie guz brzucha, występują w nowotworze o znacznym zaawansowaniu. Większość raków nerki rozpoznawana jest obecnie przypadkowo podczas badania USG lub tomografii komputerowych wykonywanych z innych przyczyn.
  • Diagnostyka: obecnie podstawowym badaniem potrzebnym do rozpoznania jest badanie USG nerek, a do leczenia konieczne jest wykonanie badań obrazowych ( tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) badania RTG klatki piersiowej i innych badań morfologicznych, biochemicznych i posiew moczu. Może też być wskazane wykonanie scyntygrafii kości i badania obrazowego mózgu. Konieczna jest też ocena funkcjonowania nerek gdyż po leczeniu może ona ulec pogorszeniu.
  • Leczenie: leczeniem raka nerki jest zabieg operacyjny. Jego zakres zależny od stopnia zaawansowania. Przy mało zaawansowanym guzie można wykonać operacje polegającą tylko na usunięciu w granicach zdrowych samego guza nowotworowego, natomiast przy większych rozmiarach guza i/lub naciskaniu na szypułę konieczne jest wykonanie radykalnego usunięcia nerki. Znacznym problemem jest leczenie chorych z obustronnymi guzami nowotworowymi nerek. Często po leczeniu operacyjnym wymagają oni leczenia nerkozastępczego. U chorych zdyskwalifikowanych z leczenia operacyjnego lub z rozsianym procesem nowotworowym stosuje się terapie celowaną molekularnie oraz immunoterapię.

Leczenie nowotworu nerki jest uzależnione od typu i stadium zaawansowania choroby. Najlepsze rezultaty leczenie raka nerki przynosi w przypadku, kiedy choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana. Dlatego pacjentom z tzw. grupy ryzyka polecamy regularne badania kontrolne.

Rak nerek – leczenie w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Pacjentów urologicznych z podejrzeniem choroby nowotworowej nerek oraz ze zdiagnozowanym rakiem nerki zapraszamy do Poradni Urologicznej „Urovita”. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę specjalistyczną – od etapu diagnozy, po zabiegi urologiczne przeprowadzane z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.  

Leczenie nowotworu nerki to jedna z naszych specjalności. Dysponujemy Zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów z ogromnym doświadczeniem. Ich wiedza i zaangażowanie umożliwia nam skuteczne leczenie raka nerki oraz spowalnianie rozwoju choroby.  

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl