Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Rak jądra

rak jądraRak jądra jest jednym z najczęściej występującym nowotworów u młodych mężczyzn. Najczęściej są to tzw. nienasieniaki (ok 60%). Pozostałe 40%. to tak zwane nasieniaki. U starszych mężczyzn najczęstszym nowotworem jąder są chłoniaki. Zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów jąder występuje w przypadkach wnętrostwa oraz występowania nowotworu w drugim jądrze a także w hypogonadyźmie i zespole Klinefeltera.

Jakie objawy mogą sugerować chorobę nowotworową jądra?

  • Objawy: najczęstszym objawem raka jądra jest jego bezbolesne powiększenie i stwardnienie całego lub części jądra. Towarzyszy tym objawom uczucie ciężaru w mosznie, a u co piątego chorego występują dolegliwości bólowe. Ze względu na szybkie występowanie przerzutów w bardziej zaawansowanych guzach występują uogólnione objawy choroby nowotworowej, a ze względu na różnorodność pochodzenia histologicznego nowotworów jądra może też występować nasilenie cech męskich i/lub ginekomastia.

Objawy choroby nowotworowej z perspektywy pacjenta mogą być niejednoznaczne, w szczególności we wczesnych stadiach choroby. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby nowotworowej zaleca się regularne konsultacje specjalistyczne, podczas których specjalista na podstawie zebranego od pacjenta wywiadu oraz przeprowadzonych badań diagnostycznych może wykryć zmiany w ich wczesnych stadiach.

Na wszelkie niepokojące objawy powinni być szczególnie wyczuleni pacjenci, którzy już wcześniej leczyli się na raka jądra lub chorobę nowotworową pęcherza moczowego.

Jak rozpoznaje się raka jądra?

  • Diagnostyka: rozpoznanie tego nowotworu polega na dwóch zasadniczych badaniach. Przede wszystkim jest to tak zwane samobadanie przez pacjenta. Sam pacjent powinien okresowo sprawdzać swoje jądra a po stwierdzeniu jakichkolwiek zmian w ich wielkości, konsystencji zgłosić się do lekarza. Drugim krokiem rozpoznawania tej choroby jest badanie ultrasonograficzne jąder, które jest bardzo dobrym badaniem do wykluczenia nowotworu poprzez wykazanie jednorodności struktury. Trudniej jest zróżnicować zmiany patologiczne widoczne w czasie badania gdyż niektóre zmiany łagodne są identyczne w obrazie USG, a nie powinno się wykonywać biopsji jąder gdyż prowadzić to może do rozsiewu do węzłów pachwinowych co znacznie pogarsza rokowanie. Ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badania histopatologicznego jądra usuniętego wraz z powrózkiem przez dostęp w kanale pachwinowym.

Dla rokowań w chorobie nowotworowej jąder szczególnie istotna jest samokontrola pacjenta. To zmiany zaobserwowane przez pacjenta stanowią podstawę dla dalszych badań diagnostycznych oraz ewentualnych zabiegów operacyjnych.

Jak przebiega dalsze leczenie nowotworu jąder?

  • Dalsze leczenie pacjentów po usunięciu jądra prowadzone jest przez onkologów, a w celu oceny stopnia zaawansowania wykonuje się oznaczenie markerów – beta HCG, AFP i LDH. Obecność przerzutów sprawdza się badaniami obrazowymi takimi jak RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa i scyntygrafia kośćca. Stosuje się też rezonans magnetyczny. Pozytonową tomografie komputerową (PET) stosuje się głównie do kontroli leczenia systemowego.

Pacjentów podejrzewających u siebie zmiany nowotworowe zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistami Śląskiego Centrum Urologii „Urovita”. Nasze Centrum zapewnia krótkie terminy oczekiwania na wizyty, możliwość skonsultowania się z wysoko wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami, jak również możliwość poddania się pełnej diagnostyce i zabiegom leczniczym.

Wszystkie usługi medyczne świadczymy w warunkach nowoczesnego i świetnie wyposażonego Centrum Urologii, które poprowadzi Cię ku zdrowiu – od postawienia prawidłowej diagnozy, po wyleczenie.

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl