Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Biopsja stercza (biopsja prostaty)

biopsja prostatyBiopsja stercza (tzw. biopsja prostaty) jest badaniem, w którym pobierane są wycinki z gruczołu prostaty w celu diagnozowania ewentualnego raka prostaty.  Pobrane wycinki są następnie oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Biopsję stercza wykonuje się zazwyczaj w gabinecie zabiegowym. Materiał do analizy pobierany jest z gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt), zazwyczaj pobieranych jest co najmniej 12 wycinków. W niektórych przypadkach biopsja prostaty może odbyć się na bloku operacyjnym.

Biopsja prostaty – wskazania do badania

W odróżnieniu od badań z zakresu diagnostyki obrazowej takich jak USG nerek, biopsja prostaty nie jest badaniem przeprowadzanym rutynowo. Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji stercza jest przekroczona norma poziomu PSA oraz wykrycie przez lekarza nieprawidłowości w badaniu per rectum.

Jak wygląda biopsja prostaty? Czy badanie boli?

Biopsja prostaty jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu, przy czym badanie może powodować pewien dyskomfort. W poradni urologii Śląskiego Centrum Urologii „Urovita” zabieg przeprowadzamy przy zastosowaniu najnowocześniejszej aparatury medycznej, co przekłada się na wykonywanie biopsji wprowadzaną przez odbyt sondą USG. Sonda transrektalna umożliwia ocenę stanu prostaty na monitorze, przy jednoczesnym precyzyjnym pobraniu wycinków do badania.

Powykładania po zabiegu

Biopsja jest zabiegiem o stosunkowo wysokim stopniu ingerencji w organizm, i jako taki może nieść za sobą szereg powikłań. Do najczęściej występujących należą:

  • zapalenie jelita, które może zostać spowodowane bakteriami bytującymi w jelicie grubym, żeby go uniknąć przed biopsją prostaty zaleca się stosowanie krótkiej antybiotykowej terapii osłonowej,
  • bezpośrednio po biopsji prostaty może wystąpić krwawienie z dróg moczowych lub odbytnicy, które najczęściej ustępuje samoczynnie,
  • krwawienie z odbytu, które może się utrzymywać od 2 do 3 dni od zabiegu,
  • obecność krwi w nasieniu (tzw. hematospermia).

Biopsja prostaty – Śląskie Centrum Urologii „Urovita”

Śląskie Centrum Urologii „Urovita” specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń onkologicznych układu moczowego. Naszym Pacjentom gwarantujemy specjalistyczną pomoc medyczną na każdym etapie choroby – od diagnozy, przez dobór najbardziej optymalnej terapii, aż po leczenie operacyjne raka prostaty. Zapraszamy do naszych gabinetów, poradni i szpitali zlokalizowanych na terenie całego województwa śląskiego i nie tylko. Każda nasza placówka zatrudnia wyłącznie wysoko wyspecjalizowanych urologów z wieloletnim doświadczeniem i dysponuje najnowocześniejszą aparaturą urologiczną w kraju.