Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Rehabilitacja przed i pooperacyjna

Prostatektomia jak większość operacji chirurgicznych charakteryzuje się ryzykiem możliwych powikłań. Do najczęstszych należą zaburzenia erekcji i nietrzymanie moczu, które są efektem zaburzonej pracy mięśni dna miednicy. W takich przypadkach kolejnym etapem leczenia jest rehabilitacja urologiczna.

Należy ją rozpocząć około 4 tygodnie po zabiegu. Jest to cykl spotkań z fizjoterapeutą, na których pacjent uczy się poprawnego lokalizowania mięśni dna miednicy, prawidłowego napięcia ich oraz jak je aktywować podczas ruchu. Program obejmuje również naukę nawyków dnia codziennego, które wspomagają proces rehabilitacji. Ćwiczenia mogą być również wsparte przez zabiegi Biofeedback oraz elektrostymulację. Należy pamiętać, że im szybciej podjęta rehabilitacja tym większe szanse na jej skuteczność.

Mówiąc o rehabilitacji urologicznej warto również wziąć pod uwagę jej pozytywne aspekty już przed operacją. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie, poprawiające krążenie obwodowe, uczące ergonomii ciała, rozluźniające oraz oddechowe wspomagają organizm pacjenta do szybszego i łatwiejszego powrotu jego funkcji po zabiegu. Jest to także idealny moment na wprowadzenie pierwszych działań zmniejszających powikłania pooperacyjne.