Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rehabilitacja przed i pooperacyjna

Rehabilitacja przedoperacyjna

Rehabilitacja przed zaplanowanym zabiegiem radykalnej prostatektomii powinna zostać wprowadzona, aby zmniejszyć intensywność powikłań pozabiegowych t.j. nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji.

Jeśli zostałeś zakwalifikowany do zabiegu:

  • Zgłoś się do fizjoterapeuty urologicznego na wizytę diagnostyczną, na której terapeuta zbada pracę mięśni dna miednicy i powłok brzusznych pod kontrolą aparatu USG
  • Zostanie dopasowany indywidualny plan terapii przed zabiegiem
  • Nauczysz się odpowiedniej pracy przepony, aby wyeliminować nieprawidłowe ciśnienie śródbrzuszne
  • Dowiesz się jak postępować po operacji w domu, po wyjęciu cewnika

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitację urologiczną należy rozpocząć około 3-4 tygodni po zabiegu. Jest to cykl spotkań z fizjoterapeutą, na których pacjent uczy się poprawnego lokalizowania mięśni dna miednicy, prawidłowego napięcia oraz jak aktywować je podczas ruchu. Program obejmuje również naukę nawyków dnia codziennego, mobilizację blizn pooperacyjnych oraz terapię wisceralną. Ćwiczenia mogą być również wsparte przez zabiegi Biofeedback oraz elektrostymulację. Należy pamiętać, że im szybciej podjęta rehabilitacja tym większe szanse na jej skuteczność.

Jeśli jesteś 3-4 tygodni po zabiegu prostatektomii:

  • Zgłoś się do fizjoterapeuty urologicznego na wizytę diagnostyczną, na której terapeuta zbada pracę mięśni dna miednicy i powłok brzusznych pod kontrolą aparatu USG
  • Zostanie dopasowany indywidualny plan terapii
  • Zajęcia z fizjoterapeutą urologicznym odbywają się z różną częstotliwością- najczęściej raz w tygodniu
  • Trening dna miednicy odbywa się pod kontrolą obrazu USG

Naszą ofertę rehabilitacji kierujemy zarówno do Pacjentów Śląskiego Centrum Urologii „Urovita”, jak i pacjentów innych ośrodków medycznych. Z zalet autorskiego programu terapeutycznego mogą skorzystać Panowie przed planowanym zabiegiem oraz po jego przeprowadzeniu. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie części przedoperacyjnej i pooperacyjnej terapii. Nie oznacza to jednak, że pacjenci, którzy przed zabiegiem nie mieli okazji skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty nie mogą tego uczynić po zabiegu.

Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 42 60