Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Nietrzymanie moczu u kobiet

nietrzymanie moczu u kobietNietrzymanie moczu u kobiet (NTM) może mieć postać wysiłkową, z parcia lub mieszaną. Warto rozpoznać pierwsze objawy i podjąć terapię, zanim problem nasili się i utrudni normalne funkcjonowanie. Doraźnym rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu u kobiet jest specjalna bielizna. Nie należy jej jednak traktować w kategoriach rozwiązania docelowego. Tylko profesjonalne leczenie nietrzymania moczu skutecznie uwalnia od wstydliwego problemu, jednocześnie wpływając na poprawę jakości życia.

Objawem niepokojącym jest więc:

  • Wyciekanie choćby kropli moczu przy wysiłku typu dźwiganie, kaszel, kichanie, śmiech – tłumaczenia typu “to tylko kilka kropli”; “jestem podziębiona” są niebezpieczne. Nasilanie się wysiłkowego nietrzymania moczu to coraz większe porcje popuszczane coraz częściej, w sytuacjach również typu chodzenie po schodach czy w ostateczności – nawet przy podnoszeniu się z krzesła, siadaniu.
  • Parcia naglące – czyli konieczność oddania moczu w czasie krótszym, niż 15 minut. Już sam ten objaw utrudnia wyjścia na dłuższe spacery, do kina, teatru itp. Nasilony to nietrzymanie moczu z parcia – a więc gubienie moczu przed zdążeniem do toalety (charakterystyczne jest tu popuszczanie już w momencie wchodzenia do niej czy nawet siadania).
  • Nadreaktywność pęcherza moczowego – czyli korzystanie z toalety częściej, niż co 2 – 3 godziny. Ważna jest przy tym ilość moczu: jeśli są to małe porcje, poniżej 250ml, to znaczy, że pęcherz moczowy nie pracuje w całej swojej objętości. Podobnie jest w przypadku nocnego budzenia się. Innym objawem jest uczucie niezupełnego wypróżnienia. Przy tych objawach warto oczywiście wykluczyć infekcję. Z drugiej strony – nawracające infekcje mogą być oznaką złej pracy zwieracza pęcherza moczowego.

Z myślą o pacjentkach, których dotyczy problem nietrzymania moczu u kobiet zespół specjalistów Śląskiego Centrum Urologii Urovita opracowało odpowiednie rozwiązanie problemu

 

Pakiet „nietrzymanie moczu u kobiet” obejmuje:

  • konsultację fizjoterapeutyczną
  • EMG biofeedback mięśni dna miednicy
  • elektrostymulację mięśni dna miednicy (w zależności od potrzeb)
  • fizjoterapię dna miednicy (ćwiczenia, edukacja pacjenta)

 

Proces leczenia rozpoczynamy od  konsultacji lekarskiej mającej na celu ustalenie przyczyn schorzenia. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej oceniamy mikcję (oddawanie moczu) a następnie wykonujemy badanie ogólne moczu. W zależności od wskazań medycznych przeprowadzane jest również badanie USG układu moczowego

Fizjoterapia dna miednicy  to działania fizjoterapeutyczne, które mają na celu ćwiczenia pęcherza moczowego, mięśni dna miednicy, pracę nad wzmocnieniem i rozluźnieniem odpowiednich mięśni. Stosujemy m.in: ćwiczenia stabilizacyjne, elektrostymulację, pracę na tkankach miękkich.

W Śląskim Centrum Urologi „Urovita” pacjentka przebywa w komfortowych warunkach , zapewniających poczucie intymności i spokoju.

Do zabiegów elektrostymulacji  mięśni dna miednicy używamy specjalnej elektrody dopochwowej.. Bardzo ważne jest to, że w  Śląskim Centrum Urologi „Urovita”  stosujemy trening mięśni dna miednicy z wizualizacją na ekranie (Biofeedback). Dzięki temu świadomie możemy kurczyć odpowiednie grupy mięśni i na bieżąco śledzić postępy terapii. W ten sposób dostosowujemy terapię do indywidualnych potrzeb oraz bieżących możliwości fizycznych pacjentki.

 

Dodatkowe informacje o pakiecie:

  • Wykupiony pakiet ma ważność 6 miesięcy
  • Niestawienie się na umówioną w ramach pakietu wizytę (bez poinformowania telefonicznego) powoduje potrącenie wizyty z pakietu.
  • Opłata za niewykorzystane zabiegi w pakietach nie podlega zwrotowi.

 

Dodatkowe informacje pod nr telefonu 32 111 42 60