Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Pęcherz nadreaktywny – parcie naglące

Co to jest pęcherz nadreaktywny (OAB)?

Pęcherz nadreaktywny - Leczenie - zespół pęcherza nadreaktywnegoPęcherzem nadreaktywnym (OAB, ang. overactive bladder, określa się taki stan, w którym występują poniższe objawy:

  • częstomocz – wielokrotne oddawanie niewielkich ilości moczu, spowodowane bolesnymi parciami, wywołanymi patologicznymi skurczami pęcherza podczas jego wypełniania,
  • parcia naglące – nagła, niepohamowana potrzeba oddania moczu, spowodowana nieprawidłowymi skurczami pęcherza, pojawiającymi się w trakcie jego wypełniania,
  • nietrzymanie moczu z parcia – mimowolny, niedający się powstrzymać wyciek moczu, spowodowany parciami naglącymi,

Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 42 60

Zespół pęcherza nadreaktywnego nazywany jest również nadreaktywnością pęcherza. Przyczyną wystąpienia objawów związanych z tym schorzeniem jest zaburzenie mechanizmów regulujących pracą pęcherza. Prawidłowe gromadzenie moczu w pęcherzu jest regulowane poprzez odruchowe mechanizmy z ośrodków zlokalizowanych w rdzeniu kręgowym.

Zespół pęcherza nadreaktywnego może występować  zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wśród przyczyn wymienia się porody drogą pochwową, starszy wiek, otyłość, a wśród chorób sprzyjających jego wystąpieniu cukrzycę, zmiany zwyrodnieniowe i urazy kręgosłupa.

Objawy towarzyszące pęcherzowi nadreaktywnemu związane z niemożliwością opanowania potrzeby oddania moczu, są bardzo frustrujące i często poważnie utrudniają wykonywanie życiowych zadań i codzienne funkcjonowanie. Dlatego pęcherz nadreaktywny jest stanem wymagającym leczenia.

Leczenie problemu nadreaktywnego pęcherza pozwala poprawić komfort życia pacjenta, jednocześnie pozwalając mu na powrót do określonych aktywności dnia codziennego, których wykonywanie uniemożliwiał częstomocz oraz charakterystyczne dla tej dolegliwości występowanie parcia naglącego z nietrzymaniem moczu.

Leczenie pęcherza nadreaktywnego

W Śląskim Centrum Urologii „Urovita” specjalizujemy się w leczeniu dolegliwości związanych z pęcherzem nadreaktywnym. Proces leczenia jest poprzedzony konsultacją diagnostyczną i wykonaniem koniecznych badań oraz dobraniem odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Najlepsze efekty w leczeniu pęcherza nadaktywnego uzyskujemy poprzez połączenie leczenia farmakologicznego z fizjoterapią. Specjaliści rehabilitacji urologicznej przeprowadzają terapię behawioralną polegającą na treningu pęcherza poprzez oddawanie moczu w regularnych odstępach czasu. Dodatkowo w ramach rehabilitacji, w celu zwrotnego wyhamowania pęcherza, prowadzimy trening mięśni dna miednicy przy pomocy biofeedbacku i elektrostymulacji z użyciem elektrody doodbytniczej. Zoptymalizowana terapia ogranicza lub całkowicie eliminuje nadaktywność pęcherza, tym samym przynosząc ulgę pacjentom borykającym się z tą wstydliwą dolegliwością.

Pacjentów zainteresowanych rozpoczęciem terapii pęcherza nadreaktywnego zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i umówią dogodny termin pierwszej konsultacji. Decyzję o rozpoczęciu leczenia w naszym Centrum podejmujecie Państwo dopiero po konsultacji z lekarzem specjalistą. 

Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 42 60

Historie naszych Pacjentów pokazują, że nadreaktywność pęcherza to schorzenie, z którym można skutecznie walczyć, tym samym zachowując aktywność życiową na niezmienionym poziomie.