Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Usunięcie macicy w asyście robota

Operacja usunięcia macicy jest stosowana zarówno w leczeniu stanów łagodnych, jak i chorób onkologicznych. W uzasadnionych przypadkach histerektomia jest rekomendowana także w leczeniu endometriozy.

Usunięcie macicy w asyście robota pozwala na rezygnację z otwarcia jamy brzusznej, co wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi. Pacjentki leczone laparoskopowo w asyście systemu robotycznego szybciej wracają do sprawności po zabiegu. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia zakresu ingerencji w ciało, a co za tym idzie ograniczenia krwawienia podczas zabiegu i redukcji bólu bezpośrednio po nim.

Na czym polega usunięcie macicy w asyście robota?

Zastosowanie systemu robotycznego pozwala uniknąć otwarcia powłok brzusznych. Narzędzia laparoskopowe są wprowadzane do jamy brzusznej przy pomocy niewielkich nacięć skóry w okolicy pępka. Tą samą drogą usuwane są fragmenty wyciętego organu.

Małoinwazyjne operacje ginekologiczne takie jak usunięcie macicy są możliwe dzięki charakterystycznej budowie robota, który składa się z:

  • konsoli z manetkami – to układ sterowniczy, przy którym zasiada chirurg przeprowadzający operację,
  • ramion zakończonych narzędziami chirurgicznymi, które umożliwiają bardzo precyzyjne działanie w obrębie pola operacyjnego,
  • układu wizyjnego, który umożliwia obserwację trójwymiarowego obrazu w bardzo dużym powiększeniu.

Przebieg zabiegu w asyście robota

Histerektomia w asyście robota polega na umieszczeniu w ciele pacjentki trokarów zawierających instrumenty chirurgiczne oraz kamerę endoskopową. Podczas zabiegu robotem steruje chirurg. Specjalista musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Radykalne usunięcie macicy w asyście robota jest zabiegiem przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Średni czas trwania zabiegu wynosi od 120 do 240 minut.