Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Cystektomia

Cystektomia laparoskopowa radykalna - cystoprostatektomia

Cystektomia radykalna to operacja polegająca na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego wraz z tkankami przyległymi. Cystektomia jest obecnie jednym z trzech najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych w ramach uroonkologii. Wskazaniem do zabiegu radykalnego wycięcia pęcherza moczowego jest:

  • rak pęcherza moczowego naciekający mięśniówkę,
  • rak powierzchowny o wysokim stopniu agresji,
  • nawrotowy rak śródnabłonkowy oporny na leczenie wlewkami,
  • rozległy brodawczakowaty guz pęcherza, którego nie można usunąć drogą przezcewkowej elektroresekcji.

Cystektomia może zostać przeprowadzona metodą tradycyjną lub metodą laparoskopową. Cystektomia laparoskopowa odznacza się niewielkim zakresem ingerencji, dzięki czemu skróceniu ulega pobyt pacjenta w szpitalu, jak i jego późniejsza rekonwalescencja.

Cystektomia czy cystoprostatektomia? Ustalanie rozpoznania i wskazania do zabiegu

Pierwszym etapem leczenia guzów pęcherza moczowego jest przezcewkowa elektroresekcja. Wynik histopatlogiczny uzyskany z pobranych skrawków stanowi podstawę kwalifikacji do dalszego leczenia. W przypadku mężczyzn, u których zdiagnozowano zaawansowanego raka pęcherza moczowego zalecana jest radykalna cystoprostatektomia z obustronną limfadenektomią oraz rekonstrukcja dróg moczowych. Cystoprostatektomia jest uważana w tym przypadku za najbardziej skuteczną, ponieważ niweluje ryzyko nawrotu choroby, jakie generuje oszczędzenie stercza.

W sytuacji, w której nie stwierdzono przeciwskazań do wykonania zabiegu metodą laparoskopową rekomenduje się, aby w ramach leczenia operacyjnego przeprowadzona została cystektomia laparoskopowa. Zabieg jest wymagający z perspektywy chirurga, ale wiąże się ze zacznie mniejszym dyskomfortem Pacjenta, co w sposób bezpośredni przekłada się na jego samopoczucie i dalsze leczenie.

Cystektomia radykalna – Zakres zabiegu

Zakres klasycznej cystektomii radykalnej uzależniony jest od płci pacjenta. W przypadku mężczyzn wykonywana jest cystoprostatektomia – usunięcie pęcherza moczowego, gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. W przypadku kobiet cystektomia radykalna obejmuje usunięcie pęcherza moczowego wraz z cewką, macicą, przydatkami (jajniki wraz z jajowodami) i przednią ścianą pochwy.

Cystektomia radykalna wiąże się również z przeprowadzeniem zabiegu usunięcia regionalnych węzłów chłonnych: węzłów chłonnych zasłonowych, biodrowych zewnętrznych i wewnętrznych, biodrowych wspólnych, przedkrzyżowych i węzłów chłonnych w okolicy rozwidlenia aorty.