Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Bolesne współżycie – ból podczas stosunku

Bolesne współżycie to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Ból podczas stosunku, nazywany również dyspareunią, może mieć różne przyczyny i objawiać się w różny sposób. Często jest związany z zaburzeniami takimi jak wulwodynia, vestibulodynia czy pochwica. Fizjoterapia uroginekologiczna odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu tych dolegliwości, pomagając wielu kobietom odzyskać komfort życia seksualnego.

Przyczyny bólu podczas stosunku

Bolesne współżycie to problem, który dotyka wiele kobiet, ale niestety często jest bagatelizowany. Wśród przyczyn tego zjawiska wyróżniamy kilka głównych zaburzeń, które mogą prowadzić do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.

Dyspareunia to medyczne określenie bólu podczas stosunku. Może ona mieć różne przyczyny, takie jak problemy anatomiczne, choroby, czynniki hormonalne, sucha błona śluzowa pochwy czy stany. Ból ten może pojawić się w różnych fazach stosunku- na początku, w trakcie, a nawet po nim. Może mieć charakter kłucia, pieczenia, rozpierania, rozciągania czy tarcia, uczucia blokady.

Pochwica to mimowolny skurcz mięśni zamykających wejście do pochwy, który uniemożliwia lub utrudnia penetrację. Jest to reakcja obronna organizmu, która może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak lęk przed stosunkiem, traumatyczne przeżycia seksualne czy inne problemy medyczne.

Wulwodynia to chroniczne bólowe uczucie w okolicy sromu, które może objawiać się jako pieczenie, kłucie czy uczucie napięcia. Przyczyny wulwodynii nie są do końca znane, ale mogą wiązać się z uszkodzeniami nerwów, problemami ze strony kręgosłupa czy genetycznymi czynnikami ryzyka.

Vestibulodynia to ból w obszarze wejścia do pochwy, często opisywany jako uczucie pieczenia, kłucia, mrowienia lub ciągnięcia.

Celem fizjoterapii uroginekologicznej przy bolesnym współżyciu jest zneutralizowanie napięć w obrębie mięśni dna miednicy i całego ciała. Wykorzystujemy terapię manualną, terapię INDIBA, ćwiczenia oddechowe, pracę nad postawą ciała, techniki relaksacyjne, ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, wizualizacje i inne. 

Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 42 60