Nietrzymanie Moczu – Kobiety
Nietrzymanie moczu dotyczy dużej grupy kobiet. Przyczyny: przyczyny popuszczania są złożone. Często jest to osłabienie mięśni, powięzi i ścięgien miednicy
Nietrzymanie Moczu – Mężczyźni
Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje w przypadku zaawansowanego przerostu stercza lub innej choroby gruczołu krokowego oraz po operacji stercza najczęściej
Nietrzymanie moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu (ntm) może mieć postać wysiłkową, z parcia lub mieszaną. Warto rozpoznać pierwsze objawy i podjąć terapię, zanim problem nasili się i utrudni normalne funkcjonowanie.
Objawem niepokojącym jest więc:
- Wyciekanie choćby kropli moczu przy wysiłku typu dźwiganie, kaszel, kichanie, śmiech – tłumaczenia typu „to tylko kilka kropli”; „jestem podziębiona” są niebezpieczne. Nasilanie się wysiłkowego nietrzymania moczu to coraz większe porcje popuszczane coraz częściej, w sytuacjach również typu chodzenie po schodach czy w ostateczności – nawet przy podnoszeniu się z krzesła, siadaniu.
- Parcia naglące – czyli konieczność oddania moczu w czasie krótszym, niż 15 minut. Już sam ten objaw utrudnia wyjścia na dłuższe spacery, do kina, teatru itp. Nasilony to nietrzymanie moczu z parcia – a więc gubienie moczu przed zdążeniem do toalety (charakterystyczne jest tu popuszczanie już w momencie wchodzenia do niej czy nawet siadania).
- Nadreaktywność pęcherza moczowego – czyli korzystanie z toalety częściej, niż co 2 – 3 godziny. Ważna jest przy tym ilość moczu: jeśli są to małe porcje, poniżej 250ml, to znaczy, że pęcherz nie pracuje w całej swojej objętości. Podobnie jest w przypadku nocnego budzenia się. Innym objawem jest uczucie niezupełnego wypróżnienia. Przy tych objawach warto oczywiście wykluczyć infekcję. Z drugiej strony – nawracające infekcje mogą być oznaką złej pracy zwieracza pęcherza.
Z myślą o pacjentkach, których dotyczy problem nietrzymania moczu zespół specjalistów Śląskiego Centrum Urologii Urovita opracowało odpowiednie rozwiązanie problemu.
W przypadku konieczności hospitalizacji przyjęcie do Szpitala na NFZ maksymalnie do 20 dni.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn
(przed i pozabiegowa rehabilitacja u mężczyzn po zabiegu prostatectomii radykalnej)
- Nietrzymanie moczu nie dotyczy tylko kobiet. Może występować również u mężczyzn w przebiegu różnych chorób min. układu moczowego. Śląskie Centrum Urologii Urovita jako pierwszy ośrodek w Polsce oferuje kompleksowe zabezpiecznie pacjenta w przypadku planowanego zabiegu prostatectomii radykalnej. Z myślą o naszych Pacjentach zespół lekarzy urologów wraz z fizjoterapeutami opracowali odpowiedni program przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego oraz usprawnianie pacjenta w odpowiednim momencie po zabiegu prostatectomii. Opracowany program ma na celu zmniejszenia ryzyka związanego z nietrzymaniem moczu, poprawę usprawniania i szybszą rekonwalescencję pacjenta po zabiegu oraz terapię nietrzymania moczu po zabiegu operacyjnym.
Nietrzymanie moczu: Leczenie kobiet i mężczyzn
Leczenie nietrzymania moczu może przyjąć postać leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Popularne metody leczenia zachowawczego obejmują:
- trening mięśni dna miednicy,
- elektrostymulację,
- terapię behawioralną mającą na celu zmianę nawyków związanych z oddawaniem moczu.
W przypadku, w którym leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, konieczny jest zabieg. Leczenie chirurgiczne jest wskazane przede wszystkim w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.