Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Ginekologia onkologiczna

Ginekologia onkologiczna jest jedną z gałęzi onkologii. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem nowotworów powstałych w obrębie żeńskiego układu rozrodczego. Pacjentki, u których zdiagnozowano nowotwór narządu rodnego są poddawane leczeniu operacyjnemu przez zespół złożony z ginekologów onkologów, często z udziałem chirurga czy urologa. Odpowiednio wykwalifikowany  zespół gwarantuje znacznie lepsze rokowania i dłuższe okresy przeżyć wśród pacjentek leczonych zabiegowo przez zespoły składające się z odpowiednio wyszkolonych ginekologów onkologów. Z perspektywy zdrowia pacjentki bardzo ważnym jest, aby na wczesnym etapie choroby trafiła pod opiekę odpowiedniego specjalisty. Zwłaszcza, że w Polsce dostępne są już nowe skojarzone metody leczenia właśnie w ramach ginekologii onkologicznej. Oferujemy je w Śląskim Centrum Urologii UROVITA.

Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?

Ginekologia onkologiczna jest częścią ginekologii, która szczegółowo zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób nowotworowych żeńskich narządów płciowych. Na wizytę do gabinetu ginekologa onkologicznego pacjentka może zostać skierowana przez ginekologa, u którego się leczy lub uczęszcza na wizyty kontrolne. Wskazaniem do wizyty u ginekologa onkologa są zmiany, co do których istnieje podejrzenie podłoża nowotworowego. Może się ono pojawić w związku z wynikiem cytologii, nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych, bólami brzucha a także innymi zgłaszanymi przez pacjentkę objawami.

Ginekologia onkologiczna oraz ginekologia zajmuje się leczeniem:
ginekologia onkologiczna

Nowe metody leczenia w ginekologii onkologicznej

Ginekologia onkologiczna jest gałęzią onkologii, która nieustannie się rozwija. Świadczy o tym dostępność nowych metod leczenia, które do niedawna pozostawały poza zasięgiem polskich pacjentek. Jedną z tych metod jest hipertermia. Hipertermia polega na poddaniu tkanek nowotworowych ekspozycji na wysoką temperaturę, która powoduje ich uszkodzenie. Podwyższona temperatura jest szkodliwa dla drobnych naczyń krwionośnych, które odżywiają tkankę nowotworową.

Czy każda zmiana o podłożu onkologicznym jest poważna?

Słysząc o podejrzeniu zmian o podłożu nowotworowym pacjentki często popadają w panikę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przeważający odsetek diagnozowanych zmian nowotworowych ma charakter łagodny i nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych. Nie oznacza to natomiast, że zmiany te można ignorować. Nawet niewielkie i łagodne zmiany wymagają interwencji lekarza i podjęcia decyzji o ewentualnym leczeniu zabiegowym.

Wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym daje większe szanse na ich całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie poddawać się badaniom kontrolnym i pozostawać pod opieką wykwalifikowanego ginekologa, lub ginekologa onkologa, który w razie potrzeby zaoferuje właściwe i skuteczne metody leczenia.  

Pacjentki poszukujące wsparcia w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów kobiecych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z oferta Śląskiego Centrum Urologii UROVITA i kontaktu.