Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to pierwszy symptom wskazujący na kamicę nerkową i jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe. Dzieje się tak, ponieważ promieniujący ból występujący w okolicy lędźwiowej jest bardzo ostry i na tyle silny, że standardowe środki przeciwbólowe nie są w stanie go złagodzić.

Kolka nerkowa – przyczyny występowania

Przyczyną kolki nerkowej jest najczęściej kamica nerkowa. Występuje w sytuacji, kiedy następuje utrudnienie odpływu moczu z nerki przez przeszkodę w drogach moczowych. Kamienie nerkowe poprzez przemieszczanie się z nerek w kierunku pęcherza wywołują niedrożność i zablokowanie przewodów moczowych. Wyraźnie odczuwany ból w okolicy lędźwiowej promieniuje w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud.

Powstaniu kamieni nerkowych sprzyja wiele czynników, takich jak:

  • zbyt mała ilość przyjmowanych płynów,
  • wysokobiałkowa dieta,
  • zaburzenia przepływu moczu w drogach moczowych,
  • częste zakażenia układu moczowego.

Kolka nerkowa – objawy

Najczęstszym objawem kolki nerkowej oprócz silnego bólu jest bolesne parcie na mocz, osoba chora nie może oddać moczu, odczuwa napierające uczucie wypełnienia oraz potrzebę bardzo częstego, jednak w niewielkich ilościach oddawania moczu. Ponadto kolejnymi objawami są wzdęcia brzucha, nudności i wymioty.

Leczenie kolki nerkowej

Leczenie kolki nerkowej w pierwszej kolejności polega przede wszystkim na złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. W tym celu lekarz zaleca stosowanie środków i preparatów rozkurczowych i przeciwbólowych. Celem wydalenia kamieni z moczem możliwe jest również zastosowanie leków, wspomagających samoistne wydalanie kamienia. Leczenie farmakologiczne w zdecydowanej większości przypadków jest skuteczne. Jeżeli natomiast ataki kolki nerkowej nawracają, konieczne może okazać się usunięcie zalegającego złogu. Przeważnie kamienie nerkowe usuwa się, gdy osiągają średnicę powyżej 6 milimetrów, jeśli jednak pacjent uskarża się na częste zakażenia układu moczowego i ból konieczne może być też usunięcie małych kamieni.

Jedną z metod  leczenia  kamicy  jest wykonanie litotrypsji falą generowaną pozaustrojowo, w której za pomocą fal dźwiękowych rozbija się kamienie na mniejsze fragmenty, które następnie przy zwiększonym poborze płynu są wypłukiwane z organizmu.

Litotrypsja jest często stosowaną metodą usuwania kamieni nerkowych, ponieważ jej zaletą jest mała inwazyjność, a co za tym idzie niskie ryzyko wystąpienia powikłań.