Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Sprawdź jak obecnie działają
nasze oddziały i poradnie

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Scyntygrafia kośćca

Scyntygrafia kośćca ocenia stan czynnościowy kości i stawów. Radioznaczniki, czyli izotopy promieniotwórcze, wprowadzone do organizmu Pacjenta w małych dawkach, kumulują się w miejscach podwyższonego metabolizmu tkanki kostnej. Pomaga to w wychwytywaniu i różnicowaniu procesów zapalnych i nowotworowych oraz obrazowaniu miejsca intensywnego rozpadu kości.

Wskazanie:

  • wskazaniem do wykonania tego badania w urologii jest rak gruczołu krokowego lub rak nadnerczy, ponieważ są to nowotwory które przebiegają z przerzutami do kości.

Opis badania:

Badanie wykonujemy na podstawie skierowania od specjalisty, które Pacjent otrzymuje w trakcie konsultacji lekarskiej.

Przed badaniem scyntygrafii kośćca Pacjent musi usunąć wszystkie metalowe przedmioty oraz oddać mocz, który zalegając w pęcherzu mógłby przeszkadzać w uwidocznieniu miednicy mniejszej. W czasie badania Pacjent leży na brzuchu lub plecach. Radioznacznik podawany jest dożylnie. W krótkim czasie po badaniu należy spożywać duże ilości napojów takich jak woda, czy herbata w celu wypłukania z organizmu radioznacznika.

Jak przygotować się do badania:

  • scyntygrafia kośćca nie wymaga od Pacjenta specjalnych przygotowań. Nie trzeba być na czczo, nie ma także potrzeby odstawiania leków.

Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Scyntygrafii. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.