Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Cystektomia metodą otwartą

Cystektomia: Leczenie raka pęcherza

Rak pęcherza moczowego to choroba najczęściej dotykająca osób w podeszłym wieku. Cztery razy częściej mężczyzn niż kobiety. Na rozwój nowotworu w dużym stopniu wpływa prowadzony styl życia.

Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę. Najczęściej występujące symptomy choroby to:

  • krwiomocz,
  • ból,
  • pieczenie,
  • bolesne i częste oddawanie moczu,
  • uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza.

Cystektomia metodą otwartą

Cystektomia to zabieg polegający na wycięciu pęcherza moczowego. Operacja metodą otwartą zakłada zastosowanie klasycznych technik operacyjnych, co wiąże się z koniecznością otwarcia powłok brzusznych pacjenta.

Cystektomia metodą otwartą to wciąż bardzo popularny sposób leczenia raka pęcherza, ponieważ umożliwia usunięcie zmian nowotworowych u pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie kwalifikują się do leczenia małoinwazyjnego.

Rodzaje cystektomii

W zależności od umiejscowienia oraz złośliwości i stopnia zaawansowania zmiany leczenie nowotworu pęcherza może wymagać zabiegu chirurgicznego  Cystektomia polega na usunięciu pęcherza moczowego ORAZ dodatkowo sąsiadujące narządy i tkanki.

W przypadku mężczyzn cystekomia radykalna przyjmuje postać cystoprostatektomii i obejmuje pęcherz wraz z gruczołem krokowym, pęcherzykami nasiennymi i dystalnymi fragmentami nasieniowodów. Oprócz pęcherza moczowego wycina się również rozległe węzły chłonne miednicy.

W przypadku kobiet cystektomia radykalna obejmuje usunięcie pęcherza moczowego wraz z cewką, macicą, przydatkami (jajniki wraz z jajowodami) i przednią ścianą pochwy. Usunięciu poddaje się również rozległe węzły chłonne miednicy.

W obu przypadkach mocz odprowadza się poprzez tzw. stomię moczową, formowaną z kawałka jelita cienkiego wszczepionego do powłok po prawej stronie brzucha.

Wskazania do cystektomii radykalnej

Cystektomia radykalna jest standardem leczenia raka pęcherza zaawansowanego miejscowo, naciekającego błonę mięśniową pęcherza. Zabieg jest rekomendowany w przypadku:

  • raka naciekającego błonę mięśniową ściany pęcherza moczowego w stadium T2-T4a, N0-Nx, M0,
  • raka nienaciekającego dużego ryzyka:
    • nawroty choroby,
    • oporny na BCG-trapię rak śródnabłonkowy,
    • rak T1G3,
    • rozległy brodawczakowaty guz pęcherza, którego nie da się usunąć przezcewkowo.

Cystektomia metodą otwartą w Śląskim Centrum Urologii

Śląskie Centrum Urologii posiada bogate doświadczenie w chirurgii onkologicznej. Przeprowadzamy zabiegi metodą otwartą oraz w asyście robota. To pozwala nam w sposób bezkompromisowy dobierać metody leczenia nowotworów pęcherza do indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjentów.

W sytuacji, w której występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu robotycznego przeprowadzamy zabieg metodą otwartą. Współpracujemy w tym zakresie z wysoko wyspecjalizowanym i doświadczonymi lekarzami, których wiedza i umiejętności stanowią gwarancję prawidłowego przebiegu procedury zabiegowej.