Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Nietrzymanie Moczu u Mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje w przypadku zaawansowanego przerostu stercza lub innej choroby gruczołu krokowego oraz po operacji stercza najczęściej z powodu leczenia nowotworu.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość, której przyczyny mogą być bardzo różne. W przypadku przerostu stercza często wykapywanie moczu i jego kropelkowe częste oddawanie świadczy najczęściej o przepełnieniu pęcherza moczowego spowodowanym znacznym utrudnieniem odpływu moczu przez cewkę moczową i/lub uszkodzeniem kurczliwości pęcherza moczowego, który powinien kurcząc się wypchnąć mocz. Inny mechanizm ma miejsce przy pooperacyjnym nietrzymaniu moczu, czyli po radykalnym usunięciu stercza z powodu nowotworu tego gruczołu. W tej sytuacji uzależnionej od wielkości gruczołu i wielkości nowotworu oraz jego lokalizacji dochodzi do upośledzenia czynności zwieracza.

Objawy nietrzymania moczu

Objawem nietrzymania moczu u mężczyzny jest wykapywanie a czasem nawet stały wyciek moczu z cewki moczowej oraz bardzo częste oddawanie moczu kropelkami. Ponadto pacjent może doświadczać:

  • nagłej, silnej potrzeby oddania moczu,
  • wyciekania moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub śmiechu,
  • potrzeby częstego oddawania moczu, także w nocy,
  • problemów z kontrolą pęcherza.

Diagnostyka

Diagnostyka nietrzymania moczu zarówno u mężczyzn jak i kobiet wymaga zebrania dokładnego wywiadu określającego stopień nietrzymania, okoliczności występowania popuszczenia moczu oraz chorób towarzyszących. W dalszym etapie konieczne jest wykluczenie infekcji dróg moczowych poprzez wykonanie ogólnego badania moczu i posiewu moczu. Istotnym elementem tego etapu diagnostyki jest wypełnienie przez pacjenta/kę przez kilka dni dzienniczka mikcji, co pozwala dokładnie godzinowo określić ilość wypitych płynów, ilość wydalonego moczu i stopień nasilenia okoliczności towarzyszących oddawaniu moczu szczególnie tak zwanego parcia.

Kolejne badania wykonywane u pacjentów z tym schorzeniem to badania urofluometryczne, określające przepływ cewkowy moczu i stopień zalegania po mikcji oraz badanie ultrasonograficzne pozwalające ocenić stopień ruchomości cewki i wykluczyć ewentualne inne przyczyny nietrzymania. Celem wykluczenia innych przyczyn i schorzeń towarzyszących wskazane jest też wykonanie cystoskopii, czyli wziernikowania pęcherza moczowego. W sytuacjach bardziej skomplikowanych i przed ewentualnym leczeniem operacyjnym może być też wskazane wykonanie badania urodynamicznego określającego dynamikę pracy pęcherza moczowego poprzez pomiary ciśnienia śródpęcherzowego w różnych stadiach jego napełnienia i opróżnienia. Przed leczeniem każdej z tych dolegliwości wymagana jest dokładna diagnostyka, która pozwoli określić przyczynę. W przypadku przerostu stercza stwierdzenie zalegania moczu w pęcherzu moczowym po jego oddaniu świadczy o utrudnieniu odpływu i/lub o upośledzeniu czynności pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu występujące po operacji jest diagnostycznie oczywiste, ale w tym przypadku wymagana jest cierpliwość celem jego oceny gdyż często z czasem zwieracz poprawia swoją sprawność, co skutkuje zmniejszeniem objawów nietrzymania mocz a nawet ich ustąpieniu.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzny

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn jest uzależnione od jego przyczyny. Jeśli jest to utrudnienie odpływu spowodowane rozrostem gruczołu to konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej wykonuje się zabieg przezcewkowego częściowego wycięcia stercza. W tym celu stosuje się kilka metod ale najczęściej jest to tzw. złoty standard czyli elektroresekcja stercza. W niektórych sytuacjach stosuje się też różnego rodzaju lasery. Trudniejsze jest leczenie upośledzenia funkcji skurczowej pęcherza moczowego co może wymagać okresowego cewnikowania gdyż leków wspomagających jego skurcze praktycznie nie ma. Nietrzymanie moczu pooperacyjne jest bardziej skomplikowane, a w skrajnych sytuacjach wymaga wszczepienia sztucznego zwieracza lub zabiegów nieco mniej inwazyjnych polegających na implantacji specjalnych taśm.

SZTUCZNY ZWIERACZ CEWKI MOCZOWEJ – OPERACJE NA NFZ >>

Nietrzymanie moczu u mężczyzn znacząco obniża jakość życia, a nierzadko jest przyczyną, z powodu której rezygnujecie Państwo ze swoich ulubionych aktywności fizycznych. Specjalistyczne metody leczenia nietrzymania moczu ograniczają ten problem, tym samym wpływając na poprawę jakości życia pacjenta.  

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu po prostatektomii to częsty problem, w minimalizacji którego może pomóc przed i pozabiegowa rehabilitacja.  Odpowiedni program przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego oraz usprawnianie pacjenta w odpowiednim momencie po zabiegu prostatectomii zmniejszają ryzyko związane z nietrzymaniem moczu, przyspieszają rekonwalescencję pacjenta po zabiegu i wpływają korzystnie na jego sprawność.