Wolne Terminy
 
Pierwsze wolne terminy

Szpital NFZ – 30 dni
Poradnie NFZ – 90 dni
Poradnie prywatne – 2 dni

  Czytaj więcej

All fields are required.

Close Appointment form

Nietrzymanie Moczu – Mężczyźni

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje w przypadku zaawansowanego przerostu stercza lub innej choroby gruczołu krokowego oraz po operacji stercza najczęściej z powodu leczenia nowotworu.

  • Przyczyny: przyczyny tej dolegliwości są różne. W przypadku przerostu stercza często wykapywanie moczu i jego kropelkowe częste oddawanie świadczy najczęściej o przepełnieniu pęcherza spowodowanym znacznym utrudnieniem odpływu moczu przez cewkę i/lub uszkodzeniem kurczliwości pęcherza który powinien kurcząc się wypchnąć mocz. Inny mechanizm ma miejsce przy pooperacyjnym nietrzymaniu moczu czyli po radykalnym usunięciu stercza z powodu nowotworu tego gruczołu. W tej sytuacji uzależnionej od wielkości gruczołu i wielkości nowotworu oraz jego lokalizacji dochodzi do upośledzenia czynności zwieracza.
  • Objawy: Objawem jest wykapywanie a czasem nawet stały wyciek moczu z cewki oraz bardzo częste oddawanie moczu kropelkami.
  • Diagnostyka nietrzymania moczu: Diagnostyka nietrzymania moczu zarówno u mężczyzn jak i kobiet wymaga zebrania dokładnego wywiadu określającego stopień nietrzymania, okoliczności występowania popuszczenia moczu oraz chorób towarzyszących. W dalszym etapie konieczne jest wykluczenie infekcji dróg moczowych poprzez wykonanie ogólnego badania moczu i posiewu moczu. Istotnym elementem tego etapu diagnostyki jest wypełnienie przez pacjenta/kę przez kilka dni dzienniczka mikcji co pozwala dokładnie godzinowo określić ilość wypitych płynów, ilość wydalonego moczu i stopień nasilenia okoliczności towarzyszących oddawaniu moczu szczególnie tak zwanego parcia. Kolejne badania wykonywane u pacjentów z tym schorzeniem to badania urofluometryczne określające przepływ cewkowy moczu i stopień zalegania po mikcji oraz badanie ultrasonograficzne pozwalające ocenić stopień ruchomości cewki i wykluczyć ewentualne inne przyczyny nietrzymania. Celem wykluczenia innych przyczyn i schorzeń towarzyszących wskazane jest też wykonanie cystoskopii czyli wziernikowania pęcherza moczowego. W sytuacjach bardziej skomplikowanych i przed ewentualnym leczeniem operacyjnym może być też wskazane wykonanie badania urodynamicznego określającego dynamikę pracy pęcherza moczowego poprzez pomiary ciśnienia sródpęcherzowego w różnych stadiach jego napełnienia i opróżnienia. Przed leczeniem każdej z tych dolegliwości wymagana jest dokładna diagnostyka która pozwoli określić przyczynę. W przypadku przerostu stercza stwierdzenie zalegania moczu w pęcherzu po jego oddaniu świadczy o utrudnieniu odpływu i/lub o upośledzeniu czynności pęcherza. Nietrzymanie moczu występujące po operacji jest diagnostycznie oczywiste, ale w tym przypadku wymagana jest cierpliwość celem jego oceny gdyż często z czasem zwieracz poprawia swoją sprawność co skutkuje zmniejszeniem objawów nietrzymania mocz a nawet ich ustąpieniu.
  • Leczenie: leczenie nietrzymania moczu jest uzależnione od jego przyczyny. Jeśli jest to utrudnienie odpływu spowodowane rozrostem gruczołu to konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej wykonuje się zabieg przezcewkowego częściowego wycięcia stercza. W tym celu stosuje się kilka metod ale najczęściej jest to tzw. złoty standard czyli elektroresekcja stercza. W niektórych sytuacjach stosuje się też różnego rodzaju lasery. Trudniejsze jest leczenie upośledzenia funkcji skurczowej pęcherza co może wymagać okresowego cewnikowania gdyż leków wspomagających jego skurcze praktycznie nie ma. Nietrzymanie moczu po operacyjne jest bardziej skomplikowane a w skrajnych sytuacjach wymaga wszczepienia sztucznego zwieracza lub zabiegów nieco mniej inwazyjnych polegających na implantacji specjalnych taśm.

SZTUCZNY ZWIERACZ CEWKI MOCZOWEJ – OPERACJE NA NFZ >>