Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

USG gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

USG gruczołu krokowego  (USG proststy, USG stercza)przez powłoki brzuszne obrazuje widok powłok brzusznych wraz z obrazem pęcherza moczowego. Pozwala to ocenić ogólny stan gruczołu krokowego i zaleganie moczu po opróżnieniu pęcherza. W trakcie oceny gruczołu krokowego lekarz analizuje miąższ gruczołu oraz oblicza objętość prostaty. Wyliczone na tej podstawie pomiary prostaty są istotnym kryterium podczas podjęcia decyzji co do dalszego leczenia.

Kiedy należy przeprowadzić badanie prostaty?

Badanie prostaty na ogół przeprowadza się w sytuacji, w której Pacjent skarży się na określone dolegliwości wskazujące na przerost prostaty lub występowanie zmian nowotworowych. Tymczasem, mężczyźni powyżej 50. roku życia powinni poddawać się badaniom profilaktycznym stercza przynajmniej raz w roku. Jednocześnie, w przypadku mężczyzn między 20 a 49 rokiem życia badanie powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz na dwa lata.

Badanie prostaty – wskazania:

  • bóle podbrzusza niewiadomego pochodzenia,
  • problemy z oddawaniem moczu (słaby lub przerywany strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, zwiększona potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy),
  • uczucie nacisku na pęcherz moczowy,
  • choroby zapalne gruczołu krokowego,
  • łagodny rozrost gruczołu krokowego,
  • nieprawidłowy wyniki oznaczenia PSA (swoistego antygenu sterczowego),
  • występowanie nowotworów (raka) gruczołu krokowego w rodzinie (predyspozycje dziedziczne),
  • wykryte nieprawidłowości w badaniu per rectum,
  • kontrola leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

USG prostaty

Stercz czyli gruczoł krokowy popularnie zwany prostatą jest typowo męskim narządem, uczestniczącym w procesach rozrodczych. Problemy związane ze sterczem wymagają postawienia właściwego rozpoznania. Badanie USG gruczołu krokowego to najprostsze badanie prostaty, które wspomaga ten proces. USG stercza to szybkie badanie, które jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla zdrowia. W przypadku występowania nieprawidłowości specjalista urolog kieruje pacjenta na badanie USG, które ma na celu określenie oraz ocenę wielkości, objętości oraz ogólnego stanu gruczołu sterczowego. Badanie prostaty przy pomocy ultrasonografu dostarcza wielu istotnych informacji na temat aktualnego stanu gruczołu krokowego oraz ewentualnych zmian występujących w jego obrębie. Co ważne, badanie USG prostaty jest na tyle bezpieczne, iż może być wykonywane wielokrotnie w krótkich odstępach czasu bez szkody dla Pacjenta.

Opis badania:

Badanie ma dwa etapy. Pierwszy etap przeprowadzany jest z pełnym pęcherzem. Potem w trakcie konsultacji Pacjent wychodzi do łazienki i oddaje mocz. Na tym etapie lekarz ocenia zaleganie moczu w pęcherzu.
Badanie USG gruczołu krokowego wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach przy pomocy głowicy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała.

Jak przygotować się do badania?

1–2 godzin przed badaniem:

  • należy wypić 1-1,5 litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu.