Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Urografia

Urografia to badanie polegające na wykonaniu kilka zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej (jedno przed, a następne po podaniu dożylnie środka kontrastowego). Badanie to pozwala na ocenę czynności wydzielania i wydalania moczu, kształtu i wielkości nerek, obecności złogów w obrębie układu moczowego.

Podany dożylnie, podczas badania kontrast, czyli środek cieniujący przedostaje się wraz z krwią do nerek, gdzie następnie za pomocą kielichów i miedniczki nerkowej dociera do moczowodów. Kontrast trafia do pęcherza moczowego i przez cewkę moczową wydalany jest na zewnątrz organizmu.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania urografii są przede wszystkim zaburzenia pracy układu moczowego, które mogą być spowodowane nieprawidłowościami w wytwarzaniu, przepływie bądź usuwaniu moczu z organizmu, w tym ból, pieczenie, bóle jamy brzusznej, krwiomocz czy zaleganie moczu. Urografia uzupełnia informacje uzyskanie innymi badaniami poprzez ocenę budowy i funkcjonowania układu moczowego, a także zaistniałych zmian. Dzięki wykonaniu urografii możliwe jest zaplanowanie dalszego etapu postępowania i wdrożenie właściwego leczenia.

RTG jamy brzusznej (układu moczowego, w tym nerek) – przygotowanie do badania

W chorobach nerek jednym z badań umożliwiających ocenę czynności nerek i dróg moczowych jest badanie RTG jamy brzusznej (układu moczowego, w tym nerek), którego przeprowadzanie ma na celu diagnozę danej choroby oraz monitorowanie postępu leczenia.

Aby obraz otrzymywany podczas badania urografii był czytelny, należy przygotować organizm do jego wykonania. W tym celu konieczne jest opróżnienie jelit, dlatego w dniach poprzedzających badanie, zaleca się pacjentom aby spożywali niewielkiej ilości i lekkostrawne produkty. Koniecznie należy być na czczo na kilka godzin przed wykonaniem badania RTG jamy brzusznej (układu moczowego, w tym nerek). Ponadto przed samym badaniem wskazane może być zażycie środka przeczyszczającego.

Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni RTG. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.