Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Laparoskopowa operacja nerki

Laparoskopowa operacja nerki - usunięcie guza nerki laparoskopowo

Laparoskopowa operacja nerki to zabieg coraz częściej wykorzystywany w urologii i uroonkologii. Dzięki wideooptyce technika laparoskopowa pozwala na pełną kontrolę zabiegu na monitorze i doskonały wgląd w miejsce operacji, bez konieczności chirurgicznej interwencji w powłoki brzuszne pacjenta – zabieg wymaga wykonania kilku niewielkich nacięć powłok jamy brzusznej. Mała inwazyjność procedury, jaką jest laparoskopowa operacja nerki przekłada się na skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu, a co za tym idzie na lepsze samopoczucie pacjenta i jego rokowania w zakresie powrotu do zdrowia.

W zależności od stanu pacjenta oraz stadium choroby technika laparoskopowa może być z powodzeniem wykorzystywana do radykalnego usunięcia narządu, jak również możliwe jest wyłącznie usunięcie guza nerki laparoskopowo. Zabieg oszczędzający organ może zostać przeprowadzony w przypadku nowotworów o średnicy mniejszej niż 4cm i lokalizacji umożliwiającej oszczędzenie pozostałej części narządu.

Laparoskopowe usunięcie nerki – Wskazania do zabiegu

Laparoskopowe usunięcie nerki to zabieg rekomendowany pacjentom onkologicznym ze zdiagnozowanym rakiem nerki, jak również pacjentom nieonkologicznym. Wskazaniem do przeprowadzenia nefrektomii może być:

  • guz nerki większy niż 7cm,
  • guz nerki, którego lokalizacja nie pozwala na wykonanie zabiegu oszczędzającego organ,
  • marskość nerki,
  • nieczynność nerki,
  • przygotowywanie do przeszczepu ze wskazań transplantologicznych.

Usunięcie guza nerki laparoskopowo

Usunięcie guza nerki laparoskopowo to procedura stosowana w przypadku leczenia zmian nowotworowych, których średnica nie przekracza 4 cm, a lokalizacja umożliwia jedynie częściową resekcję nerki. W niektórych przypadkach usunięcie guza nerki laparoskopowo można również przeprowadzić w przypadku zmian większych niż 4 cm, o ile lokalizacja guza umożliwia bezpieczne i skuteczne wykonanie zabiegu. Zmieniony chorobowo fragment nerki jest usuwany przez niewielkie nacięcie powłok jamy brzusznej pacjenta.

Zabieg jest na tyle bezpieczny i małoinwazyjny, iż większość pacjentów poddanych częściowej laparoskopowej nefrektomii jest wypisywana do domu w trzeciej dobie po operacji.

Laparoskopowa operacja nerki w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Śląskie Centrum Urologii „Urovita” dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem medycznym umożliwiającym przeprowadzanie laparoskopowych operacji nerek. Nad bezpieczeństwem oraz prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa wykwalifikowany operator – chirurg-urolog z odpowiednim doświadczeniem w zakresie zabiegowego leczenia nerek.