Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Apsik i ups…

Wysiłkowe nietrzymanie moczu… Przymusowe, niekontrolowane oddawanie moczu związane z wysiłkiem fizycznym i wzrostem ciśnienia śródbrzusznego. Ładnie książkowo powiedziane, a jak przedstawia się to na co dzień?

Kichnięcie, kaszlnięcie, nagła zmiana pozycji, wchodzenie po schodach, podskakiwanie, bieganie, dźwiganie cięższych przedmiotów i przykra niespodzianka. Następuje mimowolne gubienie moczu, choć pęcherz wcale nie dawał sygnałów, że jest pełny. Najpierw to kilka kropel, które najczęściej bagatelizujemy, bo przecież to nic takiego albo tak już jest w pewnym wieku. Jesteś po ciąży i porodzie to pewnie usłyszałaś, że tak już jest, nic wielkiego, może samo przejdzie. A samo absolutnie nie przechodzi!

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, z pozoru niewinny problem, to konsekwencja osłabionych mięśni dna miednicy (o nich będzie mowa troszkę później). Jeżeli ich wydolność jest osłabiona albo gdy są zbyt napięte, zostaje zaburzona ich praca i możliwość prawidłowej reakcji na obciążenia. Co za tym idzie, dochodzi do gubienia moczu.

Jak w każdej chorobie, tutaj też mamy czynniki ryzyka. Możemy do nich zaliczyć:

ciąże i porody
obciążenia fizyczne
menopauzę i okres pomenopauzalny
wiek
zabiegi chirurgiczne
otyłość
palenie tytoniu
przewlekły kaszel
zaparcia
trening czystości
brak ruchu
stres
farmakoterapia
nawyki żywieniowe i związane z przyjmowaniem płynów

Nie zwlekaj z konsultacja u specjalisty, jeśli zauważasz u siebie problem z nietrzymaniem moczu!