Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

12 badań, które warto zrobić w tym roku

12 badań, które warto zrobić w tym roku

Wraz z nadejściem Nowego Roku wiele osób decyduje się na wprowadzenie do swojego życia pewnych zmian. Jedni decydują się na rzucenie palenia, inni na  poprawę kondycji fizycznej, zmianę diety, a jeszcze inni ograniczenie korzystania z urządzeń mobilnych. Nowy Rok jest też dobrą okazją do zadbania o siebie i wykonanie dokładnego przeglądu swojego organizmu. Gdyby chciało się wykonać wszystkie badania w jednym czasie to po pierwsze należałoby wziąć urlop, a po drugie mogłoby go braknąć. W związku z tym przygotowaliśmy kalendarz badań na każdy miesiąc 2020 roku.

Styczeń
Święta to czas, gdy każda kobieta dba o swoich najbliższych, dlatego okres po nowym roku to idealny moment na  zadbanie o samą siebie, a szczególnie o swoje zdrowie. Cytologia jest badaniem, któremu niewiele kobiet się poddaje obawiając się, że wyjdzie źle. Jednak analiza wymazu z szyjki macicy może przyczynić się do szybszego wykrycia nowotworu i wyleczenie go we wczesnej fazie. Panowie, jeżeli zależy Wam na Waszych kobietach – umówcie je na wizytę do ginekologa. To nie wstyd troszczyć się o najbliższych.

Luty
Drugi miesiąc 2020 roku  to czas na zbadanie krwi, moczu i kału. Podstawowe badanie jakim jest morfologia pozwoli na stwierdzenie czy wszystkie składniki są w wystarczających ilościach. Badanie to może rozwiać wiele wątpliwości dotyczących stanu zdrowia. Podobnie jak badanie moczu oraz kału pozwoli na wykluczenie m.in. pasożytów czy krwi w moczu czy kale. Regularne badanie moczu może Was uchronić przed koniecznością odwiedzenia specjalisty w stanie ostrym – wiedzą o tym nasi Pacjenci, którzy ignorując pierwsze objawy oraz profilaktykę, przybywają na oddział szpitalny z kamieniami nerkowymi.

Marzec
Teoretycznie okres zimowych kontuzji się kończy, ale jeżeli przydarzyły się Wam, to właśnie teraz warto skonsultować się z ortopedą, by upewnić się, że wszystko zrosło się prawidłowo, a mięśnie i stawy wróciły do właściwej formy. O poprawę kondycji i szybki powrót do sprawności zadbasz w naszym Centrum Rehabilitacji UROVITA.

Kwiecień
Człowiek jest tym co je. Odpowiednia dieta to połowa dobrego samopoczucia. Czasami jednak posiłki bardziej nam szkodzą. W takich sytuacjach warto odwiedzić dietetyka, który opracuje odpowiedni jadłospis.

Maj
Twoje kości niosą Cię przez życie. Zadbaj o nie. Profilaktyczne badanie densytometryczne (gęstości kości) pomoże wykryć we wczesnym stadium początki osteoporozy.

Czerwiec
Organizm nie działałby, gdyby nie serce. Warto sprawdzić w jakiej jest kondycji. Współczesny świat charakteryzuje się dużym stresem, a ten najbardziej odbija się właśnie na sercu. W czerwcu znajdź kilka chwil na wybranie się do kardiologa.

Lipiec
Burza hormonów występuje zwykle w wieku młodzieńczym. Jednak zdarza się czasami, że już po przejściu tego wieku zmian w organizmie dochodzi do wahań stężenia hormonów. Gdy w badaniach krwi wychodzą duże różnice warto odwiedzić endokrynologa.

Sierpień
Wakacje to czas kiedy bardzo dużo czasu spędza się nad wodą. To sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na zapalenia układu moczowego. W czasie letnich miesięcy szczególną uwagę należy zwrócić na ilość płynów jakie się przyjmuje. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że z organizmu wypłukiwane są szkodliwe składniki. A gdy przytrafi się infekcja, odwiedź urologa. W naszych poradniach przyjmują wykwalifikowani specjaliści, którzy szybko pomogą Ci wrócić do zdrowia.

Wrzesień
Wakacje to okres kiedy skóra jest przez bardzo długi czas wystawiona na działanie promieni słonecznych.  Co prawda kremy przeciwsłoneczne stanowią bardzo dobrą ochronę dla skóry, ale czy zawsze została ona w idealny sposób zabezpieczona? Niekoniecznie, dlatego po powrocie z wakacji w gorących krajach (ale nie tylko) warto odwiedzić dermatologa, który zbada wszelkie znamiona, pieprzyki.

Październik
Słońca jakby mniej, a Ciebie dopada przewlekłe zmęczenie? O jesiennej chandrze chyba każdy słyszał, jedni będąc świadomym tego problemu wezmą się za siebie – zmienią dietę bogatszą w owoce i warzywa, dla innych jesienna depresja jest większym problemem. Dlatego warto przy pierwszych objawach odwiedzić psychologa, który pomoże wyjść na prostą.

Listopad
Listopad jest miesiącem badań mężczyzn. Z reguły mężczyźni nie lubią chodzić do lekarzy, bo dla nich powód do krępacji, bądź w natłoku obowiązków zawodowych zrzucają tę konieczność na dalszy plan. Ale odpowiednia profilaktyka i regularne badania układu moczowo-płciowego u mężczyzn mogą przyczynić się do dłuższej radości ze zdrowia i jakości życia seksualnego.

Grudzień
Corocznym problemem ujawniającym się przez święta są problemy gastryczne. Ich podłoże może być różne. Żeby zapobiec problemom żołądkowym w czasie świąt warto odwiedzić gastrologa.

Do tego harmonogramu należy dołączyć również comiesięczne samobadanie piersi u kobiet, co najmniej raz na pół roku samobadanie jąder u mężczyzn oraz regularne wizyty u dentysty przez kobiety i mężczyzn.
Od tej prostej listy zależy, w jakim zdrowiu spotkamy się początkiem przyszłego roku.
W ramach kompleksu UROVITA  masz do dyspozycji szereg poradni specjalistycznych. Posiadamy również poradnie zdrowia rodzinnego na terenie Chorzowa, a także Szpital Ginekologiczno-Położniczy, gdzie możecie powitać na świecie nowych członków Waszych Rodzin. Bądź z nami. Zdrowie całej Twojej Rodziny jest dla nas kwestią priorytetową.