Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

A Ty kiedy badałaś/eś ostatnio poziom cukru we krwi?

A Ty kiedy badałaś/eś ostatnio poziom cukru we krwi?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią coraz większy procent populacji. Jest to jedna z chorób metabolicznych.  Charakteryzuje się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wysoki poziom cukru utrzymujący się w organizmie, jest przyczyną wielu chorób i schorzeń, w szczególności: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę kobiet ciężarnych i inne. Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, polegająca na tak zwanej insulinooporności.

Diabetolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami metabolicznymi, w tym cukrzycą. Po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu  z Pacjentem, zleceniu badań i ich analizie, lekarz ustala plan leczenia. Każdy przypadek występowania cukrzycy wymaga indywidualnego podejścia. W grę wchodzą różnego typu czynniki genetyczne i nabyte, które mogą być przyczyną lub potęgować tę chorobę. Specyficzną grupę Pacjentów stanowią kobiety w ciąży, które mogą cierpieć na zaburzenia metaboliczne. Proces leczenia ciężarnych kobiet wymaga specjalnego podejścia i leków.

Cukrzyca to choroba przewlekła, trwa do końca życia. Pacjent wymaga systematycznej kontroli lekarza prowadzącego. Diabetolog, oprócz przepisanych leków pomaga Pacjentowi ustalić dietę, której stosowanie w znaczny sposób może wpłynąć na zatrzymanie lub złagodzenie objawów choroby. Wizyty kontrolne u diabetologa odbywają się zazwyczaj co 2-4 miesiące, jednak jest to ustalane indywidualnie. Decyzję w tej sprawie podejmuje  lekarz prowadzący.

Cukrzyca staje się co raz bardziej powszechnym schorzeniem, które nie zdiagnozowane może prowadzić do niebezpiecznych chorób. Pamiętajmy, by oznaczać poziom cukru we krwi, podczas badań profilaktycznych. Profilaktyka, w tym wypadku również, ratuje zdrowie i życie.