Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Jak leczymy kamicę nerkową

Jak leczymy kamicę nerkową

Kamica nerkowa jest wynikiem odkładania się w nerkach i układzie moczowym substancji chemicznych, które są rozpuszczone w moczu. Gdy ich stężenie jest za duże, zaczynają się odkładać w układzie moczowym – początkowo jako malutkie kryształki (zwane często „piaskiem”), z czasem łączą się w coraz większe, tworząc kamienie nerkowe.

Chory przez lata może nie być świadomy, że zachorował na kamicę nerkową. Przez ten czas „piasek”, a później kamenie, zwiększają swoją objętość, aż w konsekwencji prowadzą do wypełnienia miedniczki lub kielichów nerki. W tym przypadku może pojawić się tępy ból w plecach, który często mylony jest z chorobą kręgosłupa. Bardzo częstym objawem kamicy jest kolka nerkowa. Występuje wtedy nagły, bardzo silny ból. Jego przyczyną jest przemieszczający się z nerki do moczowodu kamień. Wywołuje on podrażnienie, a nawet całkowite zatkanie prześwitu moczowodu.

Z takimi problemami zgłaszają się do nas Pacjenci, bardzo często latem.  W Urovicie zajmujemy się leczeniem kamicy nerkowej. Sposobów leczenia tego schorzenia jest bardzo wiele, od nieinwazyjnych, po zabieg chirurgiczny. Jeśli Pacjent zgłasza się do nas z pierwszymi objawami, możemy zastosować leczenie farmakologiczne. Gdy zmiany są głębsze i w badaniach widać złogi, stosujemy ich kruszenie za pomocą fali uderzeniowej przy wykorzystaniu aparatu USG lub promieni RTG.

Inną, ale nie jedyną, metodą leczenia kamicy jest przeprowadzenie operacji. Ten sposób ich pozbywania się jest stosunkowo rzadko stosowany (najczęściej w przypadkach, gdy kamienie są już bardzo duże). Coraz częściej stosuje się mniej inwazyjne a równie skuteczne leczenie.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.