Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Palący problem

Palący problem

Za zapalenie dróg moczowych odpowiedzialne są bakterie, które mogą dostawać się do organizmu na skutek różnych działań. Przyczyn zapadania na tą chorobę jest wiele: ogólne osłabienie organizmu, zła odporność. przenoszenie bakterii drogą płciową, nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych (utrudniony odpływu moczu z nerki lub pęcherza). Najczęściej na zapalenie pęcherza chorują dzieci, osoby w wieku podeszłym oraz aktywnie seksualne kobiety.

Infekcje dróg moczowych zwykle zaczynają się tak samo. Najpierw przy oddawaniu moczu odczuwalne jest niewielkie pieczenie. Potem silne parcie na pęcherz sprawia, że co chwilę odczuwa się potrzebę skorzystania z toalety. Dość często towarzyszy temu silne pieczenie, ból w okolicy cewki moczowej i ból podczas oddawania moczu. Zapalenie dróg moczowych częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn ze względu na różnice w budowie anatomicznej dróg moczowych.

 

Jak leczyć to nieprzyjemne schorzenie?

Kluczem jest szybka reakcja na pojawiające się objawy – z dużym prawdopodobieństwem skraca to czas infekcji, łagodząc jednocześnie jej przebieg. Powinniśmy od razu udać się do lekarza, który zleci nam badanie moczu. Przy pierwszych symptomach bardzo ważne jest też zwiększenie ilość  płynów (najlepiej wody). Przy właściwym leczeniu zapalenia dróg moczowych objawy ustępują w ciągu kilku dni.

Warto pamiętać, że istotne jest także zachowanie kilku prostych zasad, które znacząco zmniejszają ryzyko powstawania infekcji dolnych dróg moczowych. Należą do nich m.in.

  • Właściwa higiena osobista
  • Picie odpowiedniej ilości płynów
  • Zapobieganie wychłodzeniu dolnych partii ciała
  • Odbywanie wizyty w toalecie, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba (nie wolno z tym zwlekać; gdy pęcherz jest pełny, trzeba go opróżnić jak najszybciej)
  • Odpowiednia higiena przed i po stosunku płciowym

Zakażenie układu moczowego przybiera przeważnie postać zapalenia pęcherza moczowego. Infekcja ta, choć towarzyszą jej dość nieprzyjemne objawy, jest niegroźna i stosunkowo łatwo uleczalna. Znacznie poważniejszy przypadek stanowi wniknięcie zarazków do jednej lub obydwu nerek, co powoduje odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Nie lekceważ pierwszych symptomów choroby.