Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Hemoroidy czy zapalenie pęcherza – czym jest „wilk”?

Hemoroidy czy zapalenie pęcherza – czym jest „wilk”?

Pewnie każdy nie jeden raz w dzieciństwie usłyszał słowa rodziców lub dziadków „Nie siadaj na betonie/kamieniu/ziemi, bo dostaniesz wilka”, ale odpowiedzi na to „Co to jest wilk?” nie otrzymaliśmy. Już podążamy z wyjaśnieniem.

Co to znaczy dostać wilka?

Sformułowania „dostać wilka” używa się głównie mając na myśli dwa przypadki:

Hemoroidy

Od razu należy zaznaczyć, że siedzenie na zimnych powierzchniach nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów. Na tworzenie się żylaków odbytu ma wpływ siedzący tryb życia, częste zaparcia, nieodpowiednia dieta, ale również nadmiar lub niedobór ruchu. Samo siedzenie bezpośrednio na ziemi nie spowoduje powstania żylaków. Jeśli jednak cierpisz na guzki krwawiczne to siadając na zimnych powierzchniach, takich jak: kamień, beton czy ziemia, możesz doprowadzić do stanu zapalnego hemoroidów. Co w konsekwencji, jeśli leczenie farmakologicznie nie przynosi efektów, może zakończyć się na stole operacyjnym.

Zapalenie pęcherza

Innym schorzeniem, które często potocznie nazywane jest wilkiem jest zapalenie pęcherza. Na tą przypadłość częściej zapadają kobiety, ponieważ ich cewka moczowa jest krótsza. Wychłodzenie narządów miednicy mniejszej prowadzi do obniżenia odporności. Dodatkowo taki stan jest zagrożeniem dla dróg rodnych, gdyż bakterie mogą przemieścić się i spowodować stan zapalny.

Jak nie złapać wilka?

Profilaktyka jest najważniejsza. Dbaj o siebie m.in. poprzez:

  1. Unikanie siadania na zimnych powierzchniach, „bo dostaniesz wilka”.
  2. Picie dużej ilości wody niegazowanej. Wypłucze ona z układu moczowego wszelkie bakterie.
  3. Ubieranie się w naturalne, przewiewne tkaniny.