Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Pierwszy robot chirurgiczny na Śląsku – już u nas!

Pierwszy robot chirurgiczny na Śląsku – już u nas!

.
Świetna informacja dla Pacjentów!
Nasz Szpital jako pierwszy na Śląsku dysponuje nowoczesnym robotem chirurgicznym, a operacje będą wykonywane w ramach NFZ. Takie procedury są stosowane w medycynie od lat, jednak wraz z rozwojem technologicznym przyniosły Pacjentom wiele korzyści.

Pierwszy zabieg przy asyście robota chirurgicznego w ramach rozpoczętego przez Śląskie Centrum Urologii UROVITA programu UROBOTIC, odbył się 25 lutego 2022 roku. Tego samego dnia miała miejsce jego prezentacja, którą swoją obecnością uświetnili:

  • Daniel Beger – Prezydent miasta Świętochłowice,
  • Jerzy Szafranowicz – Dyrektor SPZOZ Chorzów, były Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Nie da się ukryć, że dla naszego Szpitala jest to milowy krok w rozwoju. Wchodzimy w światowe standardy leczenia chorób onkologicznych i jest to dla nas powód do ogromnej dumy.

Jak mówi ordynator oddziału urologii – dr n. med. Andrzej Szurkowski –
“Przez 17 lat zrobiliśmy dużo, ale teraz wchodzimy w wielki świat innowacji. To dzięki decyzji zarządu i pasji zaangażowanych lekarzy i zespołu medycznego udało się tego dokonać”.

 Jako pierwsi w Szpitalu UROVITA za konsolą urządzenia zasiedli specjaliści urologii lek. Marcin Trzewik  wraz z lek. Norbertem Szydłowskim-Pęśko z pomocą zespołu pielęgniarskiego Joanny Micał oraz Tatiany Pownuk.

Dr Trzewik już w kilka minut po opuszczeniu sali operacyjnej stwierdził, że: „Operacje w asyście robota dają między innymi bardzo duże możliwości zbliżenia obrazu pola operacyjnego, zmniejszają utratę krwi. Dla pacjenta natomiast to większy komfort operacyjny, szybszy powrót do zdrowia i do pracy. Operacje urologiczne przy asyście robota to szansa na brak problemów z nietrzymaniem moczu i życiem seksualnym”.

Funkcjonalności robota pozwolą nam na przeprowadzenie blisko 300 operacji w ciągu jednego roku, a nasi Pacjenci zdecydowanie szybciej będą mogli powrócić do zdrowia, ponieważ są to operacje o minimalnej ingerencji w ciało człowieka. Czy zabieg taki można porównać zatem do laparoskopii? Tak, ale z jeszcze większą dokładnością i precyzją.

Robot jest bowiem zaprojektowany tak, by odwzorować każdy ruch operatora, z jednoczesnym minimalizowaniem drżenia poruszając się nawet w trudnych obszarach anatomicznych. Znajdzie on szerokie zastosowanie w naszym Szpitalu.

Profil Szpitala od zawsze mobilizował nas do podejmowania decyzji mających na celu wprowadzanie nowoczesnych procedur urologicznych. W tym kontekście nie mogło więc zabraknąć wprowadzenia operacji robotycznych. Lekarze podkreślają, że w asyście robota zmniejszona jest utrata krwi, zminimalizowana liczba powikłań oraz skrócony czas pobytu w Szpitalu. Te elementy są z kolei ważne dla Pacjentów, którzy z obawy przed powikłaniami nie podejmują nawet czynności profilaktycznych. Żywimy nadzieję, że realnie uda nam się ten trend odwrócić.

Wśród dostępnych robotów wyróżnia się Versius oraz robot chirurgiczny Da Vinci. W naszym Szpitalu dysponujemy tym pierwszym, którego możliwości doskonale wpisały się w nasze potrzeby i plany w przyszłości.

Program UROBOTIC w początkowej fazie dedykowany jest zabiegom urologicznym, zwłaszcza leczeniu prostaty, jednak już teraz wiemy, że w niedługim czasie ofertę tę będziemy mogli poszerzyć.