Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

ŚPIJ SŁODKO

ŚPIJ SŁODKO

Sen to bardzo istotny element życia każdego człowieka. Bardzo często zdarza się, że codzienny pęd odbija się na naszym odpoczynku. Zarywamy nocki, ograniczając w dużej mierze naturalną regenerację organizmu, tym samym zaburzając jego funkcjonowanie. 

Wiele osób zgłasza się do naszych poradni z dolegliwościami, których pochodzenia nie znają. Pacjenci Ci są przekonani, że prowadzą zdrowy tryb życia- dużo ćwiczą, trenują, jedzą zdrowo i nie chorują. Przyczyna powstałej dolegliwości jest im zupełnie nieznajoma. Po dokładnym wywiadzie okazuje się jednak, że zaniedbują oni jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu- SEN, co niesie ze sobą wiele możliwych konsekwencji. 

Brak zachowania odpowiedniego rytmu dobowego to nie tylko zwykłe niewyspanie się wpływające na naszą produktywność następnego dnia. Z zaburzeniami związanymi ze snem może wiązać się wiele przykrych dolegliwości, zarówno tych krótko jak i długoterminowych. Co dzieje się kiedy źle śpimy?

 

  • Przybieramy na wadze- według badań osoby zaniedbujące ten aspekt częściej skarżą się na nadprogramowe kilogramy. Wynika to z zaburzonego układu hormonalnego oraz niepoprawnie funkcjonującego metabolizmu. 
  • Odczuwamy zaburzenia funkcji poznawczych- badanie wykazały, że osoby borykające się z zaburzeniami snu wykazują dużo mniejsze zdolności logicznego myślenia, liczenia, zapamiętywania i kreatywności w porównaniu do osób wypoczętych.
  • Gorzej widzimy- ze względu na stałą aktywność mózgu i oczu spowodowaną brakiem odpoczynku pojawiają się takie objawy jak światłowstręt, pieczenie, ból, zapalenie oczu, a w skrajnych przypadkach porażenie nerwu wzrokowego.
  • Nie potrafimy się wysłowić – u osób, u których zaobserwowano deprywację snu, można było dostrzec problemy z wysławianiem. Mówili oni powoli, jąkając się i gubiąc słowa.
  • Mamy obniżoną odporność- podczas snu organizm reguluje wszystkie sprawności. Dodatkowo dochodzi wówczas do najwyższego poziomu regeneracji. Nie bez powodu podczas choroby dużo śpimy- nasz organizm oczekuje tego, aby jak najszybciej poradzić sobie ze stanem zapalnym.
  •  Odczuwamy problemy z jelitami- działa to w dwie strony. Z jednej to brak snu oddziałuje na jelita, z drugiej zaś chore jelita powodują brak snu, dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać tak istotnego elementu jak sen
  • chorujemy na serce- osoby, które mało śpią częściej, narażone są na wszelkie problemy układu krążenia oraz choroby serca

 

Konsekwencji jest mnóstwo i z pewnością nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią higienę snu. Od naszych pacjentów bardzo często słyszymy zdanie ,,Życie jest za krótkie, żeby spać”. Niestety, to tak nie działa. Nie śpiąc, skracamy je sobie o około 12%. Czy nie warto więc poświęcić chwili na odpoczynek? 

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości z tych, które wymieniliśmy powyżej, lub doskwierają Ci schorzenia niewiadomego pochodzenia, koniecznie zgłoś się do naszych poradni. Nasi specjaliści mają do czynienia z takimi przypadkami na co dzień i  z pewnością dzięki swojemu doświadczeniu zrobią wszystko, aby pomóc Ci powrócić do zdrowia. Nie ignoruj swojego zdrowia, bo to najcenniejsze co posiadasz.