Sen to bardzo istotny element życia każdego człowieka. Bardzo często zdarza się, że codzienny pęd odbija się na naszym odpoczynku. Zarywamy nocki, ograniczając w dużej mierze naturalną regenerację organizmu, tym samym zaburzając jego funkcjonowanie.
Wiele osób zgłasza się do naszych poradni z dolegliwościami, których pochodzenia nie znają. Pacjenci Ci są przekonani, że prowadzą zdrowy tryb życia- dużo ćwiczą, trenują, jedzą zdrowo i nie chorują. Przyczyna powstałej dolegliwości jest im zupełnie nieznajoma. Po dokładnym wywiadzie okazuje się jednak, że zaniedbują oni jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu- SEN, co niesie ze sobą wiele możliwych konsekwencji.
Brak zachowania odpowiedniego rytmu dobowego to nie tylko zwykłe niewyspanie się wpływające na naszą produktywność następnego dnia. Z zaburzeniami związanymi ze snem może wiązać się wiele przykrych dolegliwości, zarówno tych krótko jak i długoterminowych. Co dzieje się kiedy źle śpimy?
- Przybieramy na wadze- według badań osoby zaniedbujące ten aspekt częściej skarżą się na nadprogramowe kilogramy. Wynika to z zaburzonego układu hormonalnego oraz niepoprawnie funkcjonującego metabolizmu.
- Odczuwamy zaburzenia funkcji poznawczych- badanie wykazały, że osoby borykające się z zaburzeniami snu wykazują dużo mniejsze zdolności logicznego myślenia, liczenia, zapamiętywania i kreatywności w porównaniu do osób wypoczętych.
- Gorzej widzimy- ze względu na stałą aktywność mózgu i oczu spowodowaną brakiem odpoczynku pojawiają się takie objawy jak światłowstręt, pieczenie, ból, zapalenie oczu, a w skrajnych przypadkach porażenie nerwu wzrokowego.
- Nie potrafimy się wysłowić – u osób, u których zaobserwowano deprywację snu, można było dostrzec problemy z wysławianiem. Mówili oni powoli, jąkając się i gubiąc słowa.
- Mamy obniżoną odporność- podczas snu organizm reguluje wszystkie sprawności. Dodatkowo dochodzi wówczas do najwyższego poziomu regeneracji. Nie bez powodu podczas choroby dużo śpimy- nasz organizm oczekuje tego, aby jak najszybciej poradzić sobie ze stanem zapalnym.
- Odczuwamy problemy z jelitami- działa to w dwie strony. Z jednej to brak snu oddziałuje na jelita, z drugiej zaś chore jelita powodują brak snu, dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać tak istotnego elementu jak sen
- chorujemy na serce- osoby, które mało śpią częściej, narażone są na wszelkie problemy układu krążenia oraz choroby serca
Konsekwencji jest mnóstwo i z pewnością nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią higienę snu. Od naszych pacjentów bardzo często słyszymy zdanie ,,Życie jest za krótkie, żeby spać”. Niestety, to tak nie działa. Nie śpiąc, skracamy je sobie o około 12%. Czy nie warto więc poświęcić chwili na odpoczynek?
Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości z tych, które wymieniliśmy powyżej, lub doskwierają Ci schorzenia niewiadomego pochodzenia, koniecznie zgłoś się do naszych poradni. Nasi specjaliści mają do czynienia z takimi przypadkami na co dzień i z pewnością dzięki swojemu doświadczeniu zrobią wszystko, aby pomóc Ci powrócić do zdrowia. Nie ignoruj swojego zdrowia, bo to najcenniejsze co posiadasz.