Operacje Robotowe
 
Operacje prostaty w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Kości pod lupą

Kości pod lupą

Densytometria jest badaniem gęstości mineralnej kości, nazywanej także jako badanie densytometryczne. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia naszego kośćca, a także wykryć osteoporozę we wczesnym jej etapie. Dzięki temu można nie tylko określić stopień rozwoju choroby, lecz także wdrożyć skuteczne leczenie, a także monitorować jego skutki. W badaniu tym wykorzystywane są minimalne dawki promieniowania X. Dla porównania warto dodać, że jest to zaledwie 1/10 dawki promieniowania, które zostaje wykorzystane np. w przypadku RTG klatki piersiowej. Densytometria stosowana jest w szczególności w przypadku kobiet, które ukończyły 65 lat, a także mężczyzn po 70. roku życia. Badanie to zleca się także osobom, u których w przeszłości doszło do złamań osteoporotycznych.

Jak wygląda badanie densytometryczne?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to fakt, że jest to krótkie (trwające zaledwie około kwadransa) badanie, które dla pacjenta jest bezbolesne. Nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem przeprowadzany jest wywiad, którego tematem są występujące schorzenia, a także stosowane przez chorego leki, dokonuje się także pomiaru masy ciała i wzrostu. Badana osoba zostaje poproszona o położenie się na specjalnym stole, nad którym umieszczony jest ramię aparatu do sprawdzania gęstości kości. Bardzo jest, aby w momencie badania każdego konkretnego punktu nie zmieniać zajętej pozycji i wytrzymać w niej od 2 do 3 minut. Po zakończeniu pomiaru, do codziennych czynności, normalnej aktywności można powrócić jeszcze tego samego dnia.

Interpretacja wyników densytometrii

Wynik densytometrii powinien zinterpretować lekarz, gdyż do prawidłowego odczytania rezultatów badania, konieczne jest wzięcie pod uwagę poza samym wynikiem, pozostałych czynników. Mowa przede wszystkim o stosowanych lekach, predyspozycjach genetycznych, chorobach współistniejących czy wcześniejszych złamaniach. Na wynik densytometrii, składają się: obraz badanej okolicy, wartość gęstości powierzchniowej (wyraża się ją w g/cm2). +/- 1 to wartość prawidłowa, pomiędzy 1 a 2,5 to niska masa kostna (osteopenia), z kolei gdy wskaźnik jest niższy, bądź równy – 2,5 może wskazywać na osteoporozę

W przypadku wykrycia przez lekarza osteoporozy, najważniejsze jest podjęcie jak najszybszego leczenia, tylko i wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Zażywanie leków, stosowanie diet nie jest wystarczającym działaniem w walce z osteoporozą. Kluczowe są, wspomniany już czas, a także interwencja, gdy ryzyko wystąpienia złamań jest wysokie. Leczenie osteoporozy jest długotrwałym procesem, w którego trakcie niezbędna będzie ścisła współpraca chorego z lekarzem. Dzięki odpowiedniemu procesowi leczenia nie tylko zahamowana zostaje sama choroba, lecz także dzięki niemu pacjent jest w stanie odbudować utraconą wcześniej tkankę kostną, a następnie ją wzmocnić. Dzięki terapii dotychczas występujące bóle ustępują, a ryzyko wystąpienia złamań jest zdecydowanie mniejsze.